РФ Федерал хавфсизлик хизмати россияликларнинг хорижга чиқиб кетиши бўйича статистик маълумотларни эълон қилди.
Федерал хавфсизлик хизмати (ФХХ) июлдан сентабргача бўлган даврда россияликларнинг хорижга чиқиб кетиши бўйича статистик маълумотларни эълон қилди.
2022 йил июлдан сентябргача жами 9,7 млн россиялик хорижга кетгани қайд этилди. Бу пандемиядан олдинги 2019 йилга нисбатан паст (16,1 млн).
Энг кўп Абхазияга – деярли 2,5 млн киши. Иккинчи ўринда Туркия (деярли 2,1 млн кириш, асосан туризм мақсадида).
Қозоғистон (1,3 млн), Арманистон (267 минг), Қирғизистон (167 минг) ва Тожикистон (103 минг) россияликлар сони бўйича 5 йиллик рекордни янгилади.
Учинчи чоракда Россиядан Ўзбекистонга 126 минг киши келди. Грузияга – 461 минг киши.
ФХХ статистикасида Россия фуқароларининг Беларусга чиқиб кетиши тўғрисида маълумотлар йўқ. Бу ҳақда Sputnik Ўзбекистон хабар берди.

Федеральная служба безопасности России опубликовала статистику выезда россиян за границу.
Федеральная служба безопасности (ФСБ) опубликовала статистику выезда россиян за границу в период с июля по сентябрь.
Всего с июля по сентябрь 2022 года за границу выехало 9,7 млн ​​россиян. Это меньше, чем в 2019 году до пандемии (16,1 млн).
Больше всего  уезжает в Абхазию – почти 2,5 миллиона человек. На втором месте Турция (почти 2,1 млн въездов, в основном с туристическими целями).
Казахстан (1,3 миллиона), Армения (267 тысяч), Киргизия (167 тысяч) и Таджикистан (103 тысячи) побили пятилетний рекорд по количеству россиян.
В третьем квартале из России в Узбекистан приехало 126 тысяч человек. В Грузию – 461 тыс. человек.
Информации о выезде граждан России в Беларусь в статистике Федерального статистического управления нет. Об этом сообщает Sputnik Узбекистан.