Энди сиз аввалгидек вилоятнинг турли жойларидаги филиалларни айланиб чиқишингиз шарт эмас. Костромада вилоят полициясининг ягона давлат хизматлари маркази очилди, у Кузнецкая кўчаси 9-уйда жойлашган.
Илгари вилоят ички ишлар вазирлигининг миграция масалалари билан шуғулланувчи бўлимлари вилоятнинг турли туманларидаги бир нечта филиалларда жойлашган эди. Энди сиз бошқа бўлимларни айланиб чиқишингиз шарт эмас. Костромада вилоят полициясининг ягона давлат хизматлари маркази очилди, у Кузнецкая кўчаси 9-уйда жойлашган.
Янги биноларни губернатор Сергей Ситников ва Ички ишлар вазирлиги вилоят бошқармаси бошлиғи Александр Арапов кўздан кечирди. Миграция масалалари бўйича тўртта бўлим ва Федерал миграция хизматининг ҳудудий бошқармаси бир бинода жойлашди. Бу ерда100 нафардан ортиқ ходимлар ишлайди.
Миграция департаменти 17 турдаги давлат хизматларини кўрсатади. Улардан энг оммабоплари паспорт олиш ва алмаштириш ҳамда чет эл фуқароларига рухсатномалар беришдир.
Жорий йил бошидан буён миграция хизматига 80 минг нафардан ортиқ фуқаро мурожаат қилган. 21 мингта Россия ва 10 мингга яқин хорижга чиқиш паспортлари берилди. 1100 нафар фуқаро Россия Федерацияси фуқаролигига қабул қилинди, 9 минг нафар чет эллик фуқаро рўйхатга олинди.
Хизмат мутахассисларининг таъкидлашича, янги бинода Кострома аҳолиси ва шаҳар меҳмонлари қулайлик билан керакли ҳужжатларни расмийлаштиришлари мумкин.
Елена Румянцева, Россия Ички ишлар вазирлиги Федерал миграция хизмати раҳбарининг Кострома вилояти бўйича ўринбосари:
“Биз фуқаролар оқимини ажратдик. Бизда бир оқим электрон навбатга ўтади – булар вилоят Миграция бошқармасига мурожаат қилган фуқаролар. Янги йилдан бошлаб Кострома шаҳридаги миграция бўлимига ташриф буюрувчилар учун электрон навбатни йўлга қўйишни режалаштиряпмиз.  Операцион амалиётлар залида бир вақтнинг ўзида бир нечта мутахассислар турли фаолият йўналишлари бўйича фуқароларни қабул қилади. Яъни, бу бинонинг ўтказувчанлиги аввалгисига нисбатан анча юқори”. Бу ҳақда gtrk-kostroma.ru” портали маълумот берди..

Теперь бегать по разным отделам в черте области  больше не придется: в Костроме открылся единый центр госуслуг областной полиции – он располагается на улице Кузнецкой, 9.
Ранее подразделения регионального УМВД, занимающиеся вопросами миграции, располагались в нескольких филиалах в разных районах областной столицы. Теперь бегать по отделам больше не придется: в Костроме открылся единый центр госуслуг областной полиции – он располагается на улице Кузнецкой, 9.
Сегодня новые помещения осмотрели губернатор Сергей Ситников и начальник регионального УМВД Александр Арапов. Под единой крышей объединились четыре отдела по вопросам миграции и областное управление УФМС. Сотрудники – а это больше 100 человек, переехали и обосновались на новом месте работы буквально за два выходных дня.
В Управлении по вопросам миграции оказывают 17 видов государственных услуг. Самые востребованные из них – получение и замена паспорта и оформление разрешительных документов для иностранных граждан.
С начала этого года к сотрудникам миграционной службы обратились более 80 тысяч человек. Выданы 21 тысяча российских и почти 10 тысяч заграничных паспортов 1100 человек приняты в гражданство Российской Федерации, поставлены на учет 9000 иностранцев.
В новом здании, говорят специалисты службы, оформить необходимые документы костромичи и гости города смогут с комфортом.
Елена Румянцева, заместитель начальника УФМС УМВД России по Костромской области: «Мы разграничили потоки граждан. Один поток у нас идет в электронную очередь – это те граждане, что обращаются в областное Управление по вопросам миграции. С Нового года мы планируем подключение электронной очереди для посетителей отдела по вопросам миграции по городу Костроме. В операционном зале осуществляют приём граждан одновременно несколько специалистов, по различным направлениям деятельности. То есть пропускная способность в этом здании гораздо выше, чем была по месту прежней дислокации». Об этом пишет “gtrk-kostroma.ru”.