Санкт-Петербургда ҳуқуқ-тартибот идоралари мисли кўрилмаган миқёсдаги ноқонуний миграция каналини ташкил этган жиноий гуруҳ аъзоларини қўлга олди, деб хабар бермоқда Россия ОАВ.
Россияда Ўзбекистон ва Марказий Осиёнинг бошқа давлатларидан келган 100 мингдан ортиқ муҳожирни ноқонуний равишда “қонунлаштирган” жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилди.
Ҳуқуқ-тартибот идораларидаги шахснинг айтишича, бир неча ўнлаб кишилар, жумладан жиноий гуруҳ ташкилотчиси ва раҳбари – Санкт-Петербург муниципалитетларидан бирининг депутати ҳам қўлга олинган.
Ушбу гуруҳ фаолияти натижасида сўнгги уч йил ичида Ўзбекистон ва Марказий Осиёнинг бошқа давлатларидан келган 100 минг нафардан ортиқ муҳожир Санкт-Петербургда ноқонуний равишда ҳужжатларни олишган. Жиноий гуруҳ назоратидаги молиявий ресурсларнинг умумий айланмаси йилига 1,5 миллиард рублдан (тахминан 21 миллион доллар) ошган.
Жиноятчилар мигрантларни сохта “қонунийлаштириш” учун шаҳарнинг марказий туманида 20 тадан ортиқ хостеллар ташкил этган, уларда минглаб меҳмонлар рўйхатга олинган.  Аслида муҳожирлар уларда яшашмаган.
Ташриф буюрувчиларга тиббий кўрикдан ўтганлари, рус тилини билиш учун  имтиҳон топширганлиги ва кўрсатилган ётоқхоналарда рўйхатдан ўтганлиги ҳақида сохта гувоҳномалар берилган.   Легаллаштириш хизматлари учун улар бир кишидан 30-35 минг рубль олишарди.
Мавжуд маълумотларга кўра, ушбу ноқонуний канал орқали сохта “қонунийлаштирилган” шахслар томонидан содир этилган 100 дан ортиқ оддий жиноятлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан тўхтатилган.
Ҳозирда мазкур гуруҳга нисбатан Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 210-моддаси “жиноий ҳамжамиятни ташкил этиш” бўйича жиноий иш қўзғатилган. Бу ҳақда Podrobno.uz хабар берди.

В Санкт-Петербурге правоохранительными органами проводятся задержания членов преступной группы, организовавших беспрецедентный по масштабам канал незаконной миграции, сообщают российские СМИ.
В России пресечена деятельность преступной группы, незаконно легализовавшей более 100 тысяч мигрантов из Узбекистана и других стран ЦА.
Источник в силовых структурах сообщил, что задержано несколько десятков человек, в том числе, организатор и руководитель преступной группы – депутат одного из муниципальных образований Санкт-Петербурга.
В результате деятельности этой группы за последние три года в Санкт-Петербурге незаконно получили документы более 100 тысяч мигрантов из Узбекистана и других стран Центральной Азии. Общий оборот финансовых средств, подконтрольный преступной группе, превышал 1,5 миллиарда рублей в год (около 21 миллиона долларов).
Для легализации мигрантов преступники создали более 20 хостелов в центральном районе города, в них тысячами регистрировались приезжие. При этом фактически мигранты в них не проживали и даже никогда не были.
Приезжим оформляли фиктивные справки о прохождении медицинской комиссии, сдаче экзаменов на знание русского языка и регистрировали в указанных хостелах. За услуги по легализации “под ключ” брали 30-35 тысяч рублей с человека.
По имеющимся данным, правоохранительными органами было пресечено более 100 общеуголовных преступлений, совершенных лицами, легализованными через данный незаконный канал.
В настоящее время возбуждено уголовное дело по статье 210 УК РФ “организация преступного сообщества”. Об этом пишет Podrobno.uz.