Россия Федерацияси ҳудудида ҳар қандай фавқулодда вазиятга тушиб қолган чет эл фуқаролари россияликлар билан тенг равишда давлатдан молиявий ёрдам олишлари мумкин.
Россияда жабрланган хорижликларга компенсация тўлаш бўйича “Аҳолини ва ҳудудларни табиий ва техноген фавқулодда вазиятлардан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги федерал қонун имзоланди.
Ҳужжат Россия Федерациясида доимий яшовчи чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳар қандай фавқулодда вазият натижасида соғлиғи ва мол-мулкига етказилган зарарни Россия Федерацияси фуқаролари билан тенг равишда қоплаш ҳуқуқини белгилайди.
Бундай ҳуқуққа мигрантлар халқаро шартномаларга мувофиқ ўзаро манфаатдорлик тамойили асосида эга бўлиши назарда тутилган.
Бундан ташқари, чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар соғлиқни сақлаш бўйича Россия қонунчилигида белгиланган тартибда тиббий ёрдам олиш ҳуқуқига эга эканлиги мустаҳкамланган.
Ҳар бир инсон, фуқаролигидан қатъи назар, Россияда шошилинч тиббий ёрдамдан фойдаланиш ҳуқуқига эга. Бироқ давлат клиникаларида тўлиқ ҳуқуқли даволаниш мажбурий тиббий суғурта полиси бўйича амалга оширилади. Бу ҳақда “Sputnik Тожикистон” хабар берди.

Иностранные граждане, попавшие в любую чрезвычайную ситуацию на территории РФ, могут рассчитывать на материальную помощь от государства наравне с россиянами
Постоянно проживающим в России мигрантам будут компенсировать ущерб имуществу и здоровью в результате чрезвычайных ситуаций наравне с россиянами.
Соответствующий федеральный закон “О защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера” о компенсациях иностранцам, пострадавшим на территории России, уже подписан.
Документ закрепляет право иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в РФ, на возмещение ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие любых ЧС, наравне с гражданами РФ.
Предусмотрено, что мигранты обладают таким правом на основе принципа взаимности в соответствии с международными договорами.
Кроме того, закреплено, что иностранцы и лица без гражданства имеют право на медицинское обслуживание (в части оказания медицинской помощи) в порядке, установленном российским законодательством об охране здоровья.
Право на оказание экстренной медицинской помощи в России имеют все, вне зависимости от гражданства. Однако полноценное лечение в государственных клиниках можно получить по полису ОМС. Об этом пишет “Sputnik Таджикистан”.