Россиянинг Wildberries маркетплейси Тошкентда Ўзбекистондан тайёр маҳсулотлар — тўқимачилик, чарм, қурилиш материаллари ва электр жиҳозларини сотиш бўйича тўлақонли логистика мажмуасини ташкил қилади. Лойиҳа қиймати 130 млн долларга тенг.
8 ноябрь куни Ўзбекистон бош вазирининг ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев йирик халқаро маркетплейслардан бири ҳисобланган Wildberries компанияси асосчилари Владислав ва Татьяна Бакалчукларни қабул қилди. Бу ҳақда Инвистициялар ва ташқи савдо вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Учрашувда Россия компанияси раҳбарияти ҳамда Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идоралари раҳбарлари ҳам иштирок этди. Бу ҳақда “Газета.уз” маълумот берди.
Учрашув давомида Ўзбекистон электрон тижорат бозорида талабнинг ўсиши ҳақида сўз борди, унинг ҳажми йил охирига қадар 1 миллиард долларни ташкил қилиши кутилмоқда. Бунинг сабаблари Интернетнинг кенгқамровлиги ва ёш фаол фойдаланувчиларнинг кўплиги билан боғлиқ.
Тайёр ўзбек маҳсулотларини маркетплейс орқали сотиш учун компаниянинг логистика комплексини Ўзбекистонда ташкил қилиш муҳокама қилинди. Тошкент шаҳрида барча тегишли хизматларни кўрсатувчи Wildberries логистика мажмуасини, шунингдек, товарларни рўйхатга олиш тартибини соддалаштириш учун божхона ва сертификатлаштириш органларининг «ягона ойна» хизматларига эга саралаш марказини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 130 миллион долларни ташкил этади. Лойиҳа ишга тушиши билан 5000 та янги иш ўрни яратилади.
Шу нуқтаи назардан, маркетплейс орқали сотишга чиқариш учун биринчи босқичда ўзбек ишлаб чиқарувчилари томонидан 900 миллион доллардан ортиқ тўқимачилик маҳсулотлари, 121,5 миллион долларлик чарм маҳсулотлари, 172,2 миллион долларлик маиший электротехника буюмлари ҳамда 382,5 миллион долларлик қурилиш материаллари етказиб беришга тайёрлик билдирилди.
Лойиҳани амалга ошириш доирасида компания ўзбекистонлик тадбиркорларни сотувчилар сифатида рўйхатдан ўтказиш имкониятини яратади, электрон платформада ишлаш ва ўз товарлари сотиш кўникмаларини шакллантириш мақсадида ўзбек ва рус тилларида ўзбек ишлаб чиқарувчилари учун онлайн семинарлар ўтказади, шунингдек, янги ўзбек брендларини яратиш фабрикасини ишга туширади. Унда маркетинг тадқиқотлари, бозор таҳлиллари ўтказилади ва тегишли брендлар ишлаб чиқилади.
Маълумот учун, Wildberries компанияси 2004 йилда ташкил этилган ва бугунги кунда универсал форматдаги энг йирик онлайн гипермаркетдир. Маркетплейс орқали кийим-кечак, пойабзал, электроника, болалар ва уй-рўзғор буюмларининг жаҳонда энг машҳур брендлари маҳсулотлари сотилади.

Российский маркетплейс Wildberries создаст в Ташкенте полноценный логистический комплекс для реализации готовой продукции из Узбекистана — текстильной, кожевенной, стройматериалов и электротехники. Стоимость проекта составит 130 млн долларов.
Заместитель премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Узбекистан Жамшид Ходжаев 8 ноября принял основателей российского маркетплейса Wildberries — Владислава и Татьяну Бакальчук, сообщила пресс-служба МИВТ.
В ходе встречи был озвучен рост спроса на рынке электронной коммерции, объём которого в Узбекистане должен составить 1 млрд долларов к концу года, «что обусловлено доступным интернетом и базой активных пользователей молодого возраста в Узбекистане», говорится в сообщении. Об этом пишет “Газета.уз”.
На встрече была достигнута договорённость по созданию полноценного логистического комплекса Wildberries в Ташкенте, а также сортировочного центра с сервисом «единого окна» таможенных и сертификационных органов для упрощения процедур регистрации товаров. Он будет использоваться для реализации готовой узбекской продукции посредством маркетплейса.
Общая стоимость проекта составит 130 млн долларов, с момента ввода проекта в эксплуатацию будет создано 5000 рабочих мест.
Как ожидается, узбекские производители поставят для торговли в маркетплейсе текстильной продукции более чем на 900 млн долларов, кожевенных изделий на 121,5 млн, строительных материалов на 172,2 млн, электробытовой продукции на 382,5 млн долларов на первом этапе.
В рамках реализации проекта Wildberries предоставит возможность предпринимателям из Узбекистана регистрироваться в качестве продавцов, проведет для узбекских производителей онлайн-семинары на узбекском и русском языках для обучения навыкам работы на электронной платформе и торговле своими товарами.
Кроме того, Wildberries планирует запустить фабрику по созданию новых узбекских брендов, где будут проводиться маркетинговые исследования, анализ рынка и разработка этих брендов.
Напомним, Wildberries, основанный в России в 2004 году, является крупнейшим в регионе онлайн-гипермаркетом универсального формата. О планах начать работу в Узбекистане маркетплейс заявлял еще в 2020 году, однако первые пункты выдачи открылись в Ташкенте только в феврале 2022-го.