Вазирлар Маҳкамаси Қирғизистон иқтисодиётига 10 млн сом ($120 000 га яқин) инвестиция киритган ҳорижлик фуқароларга яшаш учун рухсатномалар бериш тизимини соддалаштирувчи қарорни тасдиқлади.
Бундай қарор Вазирлар Маҳкамасининг навбатдаги йиғилишида қабул қилинди, деб хабар беради идоранинг матбуот хизмати.
Вазирлар Маҳкамасининг маълумотларига кўра, тўғридан тўғри хорижий инвестициялар оқимини кўпайтириш ва Қирғизистоннинг инвестицион жозибадорлигини ошириш мақсадида яшаш учун рухсатнома беришни соддалаштириш жорий этилмоқда.
Шундай қилиб, Қирғизистон Республикаси иқтисодиётига 10 млн сомдан ортиқ маблағ киритган чет эл фуқаролари учун вақтинчалик яшаш учун рухсатномалар бериш муддати қисқартирилмоқда.
Қирғизистон иқтисодиётига 10 млн сомдан ортиқ маблағ киритган чет эл фуқаросига (Қирғизистон Республикаси билан чегарадош давлатлар фуқаролари бундан мустасно)   учун рухсатнома яшаш мажбуриятисиз камида 6 ой муддатга берилади.
Эслатиб ўтамиз, “Ташқи миграция тўғрисида”ги қонунга кўра, вақтинчалик яшаш учун рухсатнома Қирғизистон Республикасига 6 ойдан ортиқ муддатга келган ва мамлакатда расмий даромад манбасига эга чет эл фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга қуйидаги мақсадлар учун берилиши мумкин:
• рухсатнома билан бирга меҳнат шартномаси билан ишлаши учун;
• таълим муассасасининг илтимосига биноан ўқиши учун;
• инвестицияларни рағбатлантириш бўйича ваколатли давлат органининг аризаси асосида Қирғизистон Республикаси ҳудудида инвестиция фаолиятини амалга ошириш учун. Бу ҳақда economist.kg хабар берди.

Кабмин одобрил решение, упрощающее систему выдачи вида на жительства иностранным гражданам , которые вложили вклад в экономику Кыргызстана свыше 10 млн сомов (около $120 000).
Данное решение принято на очередном заседании кабмина, передает пресс-служба.
Как сообщили в кабмине, упрощение выдачи вида на жительство вводится для увеличения притока прямых иностранных инвестиций и улучшения инвестиционной привлекательности КР.
Так, сокращается срок рассмотрения материалов по временным видам на жительство для иностранных граждан, внесших свыше 10 млн сомов в экономику КР.
Вместе с тем, вид на жительство иностранному гражданину (за исключением граждан стран, граничащих с КР), вложившего в экономику КР свыше 10 млн сомов, будет выдаваться без обязательного проживания не менее 6 месяцев до подачи заявления.
Отметим, что по закону «О внешней миграции» временный вид на жительство может быть выдан иностранному гражданину или лицу без гражданства, прибывшим в КР на срок более 6 месяцев, имеющим в КР легальный источник существования:
• для работы по трудовому договору вместе с разрешением на работу
• для обучения в учебном заведении по ходатайству учебного заведения
• для реализации инвестиционной деятельности на территории КР на основании ходатайства, выданного уполномоченным государственным органом по продвижению инвестиций. Об этом пишет economist.kg.