Москванинг “Шереметьево”, “Домодедово” ва “Внуково” аэропортларида 10 ноябрдан “террорчилик ҳужумлари хавфининг юқори даражаси” жорий этилган.
-10 ноябрь куни Москва аэропотларида хавф даражаси ошганлигини учун қатъий режим жорий этилди, деб тасдиқлади “Ространснадзор” раҳбари маслаҳатчиси Владимир Черток INTERFAX га берган шарҳида.
“Ҳа, юқори эҳтиёт чораларини кўриш тадбирлари жорий этилмоқда. Бундай чоралар турли идоралар, жумладан Транспорт вазирлиги томонидан ҳам жорий этилтиши мумкин. Қоидага кўра бундай буйруқ 15 кундан ортиқ бўлмаган муддатда амал қилади. Бу асосан, парвозлар хавфсизлиги учун айрим қўшимча таҳдидлар билан боғлиқ” – деди Черток “2022-Транспорт ҳафтаси” анжуманида.
Хавфсизлик чоралари йўловчиларга қандай таъсир қилади, деган саволга у шундай жавоб берди: “Йўловчилар учун бу ҳеч қандай таъсир кўрсатмайди. Йўловчилар бу вазиятда парвоз учун бироз вақтлироқ келишлари керак холос. Одатда аэропортга учишдан 3 соат аввал келиш таклиф қилинган.”
Бу вақт ичида аэропорт биносига киришда йўловчиларни назорат қилиш, парвоздан олдинги текшириш, уларнинг хотиржамлик билан парвозга кеч қолмасликлари учун керак бўлади.
Унинг сўзларига кўра, аэропортларга қўйиладиган  талаблар “ҳукуматнинг тегишли қарори билан белгиланган”. “Транспортнинг барча турлари учун қоидалар аввалдан мавжуд. Уларда транспорт инфратузилмаси объектларида хавфсизлик чораларини кучайтириш кўзда тутилган”, – деб қўшимча қилди Черток.
Хавфсизлик даражасини ошириш режими вазиятга қараб узайтирилиши ёки тўхтатилиши мумкин. “Бу йўловчиларимиз ва экипажимиз аъзолари ҳаёти ва соғлиғини ҳимоя қилиш мақсадида қонунга мувофиқ амалга ошириладиган одатий амалиёт”, – деб хулоса қилди Черток.
Москванинг “Шереметьево”, “Домодедово” ва “Внуково” аэропортларида 10 ноябрдан биринчи марта “террорчилик ҳужумлари хавфининг юқори даражаси” жорий этилгалиги ҳақида аввалроқ “Известия” газетаси “Ространснадзор” маълумотига асосланиб хабар берган эди.

В московских аэропортах “Шереметьево”, “Домодедово” и “Внуково” с 10 ноября  введен “максимальный уровень угрозы совершения терактов”.
Режим повышенного уровня опасности в аэропортах Москвы действительно был введен 10 ноября, подтвердил “Интерфаксу” советник руководителя Ространснадзора Владимир Черток, комментируя публикации СМИ.
“Да, повышенный уровень вводится. Он может разными структурами вводиться, в том числе и министерством транспорта. Как правило, на период не более 15 суток действует это распоряжение. В основном это связано с какими-то дополнительными угрозами, возникающими для безопасности полетов”, – сказал Черток агентству в кулуарах форума “Транспортная неделя – 2022”.
Отвечая на вопрос, как это повлияет на пассажиров, он отметил: “Для пассажиров это ничего не значит. Для пассажиров, как и раньше было объявлено, что они должны прийти немножко раньше. Обычно просят где-то за 3 часа, чтобы вся процедура прохождения досмотра, контроля на входе в здание аэропорта, предполетный досмотр проходил для людей спокойно, чтобы они не опаздывали и не спешили”.
Требования к аэропортам, по его словам, “изложены в соответствующем постановлении правительства”. “Постановления давно изданы по всем видам транспорта. Там просто усиление мер безопасности на объектах транспортной инфраструктуры”, – добавил Черток.
Он отметил, что режим повышенного уровня опасности “может продлеваться, а может не продлеваться, зависит от ситуации”. “Это стандартная нормальная практика в соответствии с законом в целях обеспечения защиты жизни и здоровья наших пассажиров и экипажа”, – заключил Черток.
О том, что в московских аэропортах “Шереметьево”, “Домодедово” и “Внуково” с 10 ноября впервые введен “максимальный уровень угрозы совершения терактов”, ранее сообщила газета “Известия” со ссылкой на письмо Ространснадзора в адрес аэропортов и перевозчиков.