Америка Қўшма Штатларига келаётган 2 ёшдан юқори бўлган барча йўловчилар COVID-19 га қарши эмланганлиги тўғрисидаги ёки эмланишдан озод қилинганлиги ҳақидаги анкетани тўлдиришлари керак.
Жорий йилнинг 8 ноябридан бошлаб АҚШнинг Касалликларни назорат қилиш ва профилактика маркази (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) ва Транспорт хавфсизлиги бошқармаси (Transportation Security Administration, TSA) кўрсатмасига биноан Америка Қўшма Штатларига келаётган 2 ёшдан юқори бўлган барча йўловчилар COVID-19 га қарши эмланганлиги тўғрисидаги ёки эмланишдан озод қилинганлиги ҳақидаги анкетани тўлдиришлари керак. Бу талаб АҚШ фуқаролигига эга бўлганлар ва имигрантлар учун амал қилмайди.
Мазкур анкета ҳаво кемасига чиқишдан олдин авиакомпания вакилларига тақдим этилиши лозим. Анкетани тўлдирмаслик, нотўғри ва ёлғон маълумотларни келтириш рейснинг кечикишига, йўловчининг парвоздан четлаштирилишига ва келажакда АҚШга киришга рухсат берилмаслигига олиб келиши мумкин.
Шунингдек, бундай йўл тутган ҳамда анкетага маълумот киритиш талабларига риоя қилмаган йўловчи АҚШнинг федерал қоидаларига кўра жиноий жавобгарликка ва қамоқ жазосига тортилиши мумкин. Бу ҳақда Uzbekistan Airways матбуот хизмати хабар қилди.

Въезжающие в Соединенные Штаты Америки старше 2 лет, должны заполнить форму с указанием того, что они были вакцинированы против COVID-19 или освобождены от вакцинации.
С 8 ноября текущего года в соответствии с Распоряжением Центра по контролю и профилактике заболеваний (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) и Управления транспортной безопасности (Transportation Security Administration, TSA) США все путешественники, въезжающие в Соединенные Штаты Америки старше 2 лет, должны заполнить форму с указанием того, что они были вакцинированы против COVID-19 или освобождены от вакцинации. Данное требование не действует для граждан и иммигрантов США.
Данную анкету необходимо предоставить представителям авиакомпании до посадки на рейс в США. Незаполнение или предоставление неверной или ложной информации в анкете может привести к задержке рейса, дисквалификации пассажира с рейса и отказу в будущих выездах в США. Кроме того, любой пассажир, не выполняющий данные требования анкеты, может быть приговорен к уголовной ответственности и тюремному заключению в соответствии с федеральным законодательством США. Об этом сообщает пресс-служба Uzbekistan Airways.