Россияда кадрларнинг энг катта танқислиги, енгил саноат корхоналарида, машинасозликда ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришда қайд этилган.
Россия ҳукумати Ўзбекистон фуқароларини енгил саноатда ишлашга жалб қилишга қарор қилди. Ўзбекистонлик меҳнат мигрантларини қурилиш объектларига жалб қилиш кўламини кенгайтириш бўйича тажриба лойиҳасига доир ҳукумат қарорига ўзгартиришлар киритилди.
РФ Саноат ва савдо вазирлиги синов иштирокчилари қаторига киритилган. У енгил саноат корхоналарига ўзбекистонликларни ишга олишни ташкил этиш ҳуқуқига эга бўлган иш берувчилар реестрини тузади ва юритади.
Тузатишлар пилот лойиҳада иштирок этувчи меҳнат муҳожирлари сонига нисбатан чекловни олиб ташлайди.
Илгари уларнинг сони қурилиш соҳасида 10 минг, агросаноат комплексида эса 1108 киши билан чекланган эди.
Шу билан бирга, кўрикдан ўтиш ва коронавирусга қарши эмлаш талаби ҳам бекор қилинади: Ўзбекистон фуқаролари иш берувчилар ҳисобидан ташкилий ишга қабул қилиш лойиҳаси доирасида Ўзбекистонга жўнатилган россиялик шифокорлар томонидан тиббий кўрикдан ўтишлари кифоя қилади.
«Коммерсант» Гайдар номидаги иқтисодий сиёсат институти экспертлари ҳисоботига таяниб таъкидлаганидек, Россия ҳукумати сентябрь ойи охирида қисман сафарбарлик эълон қилганидан кейин Россия саноатида ишчиларнинг кескин танқислиги юзага келган — бу «сўнгги 30 йилдаги рекорд» бўлган.
«Кадрларнинг энг катта танқислиги, ҳисобот муаллифлари таъкидлагшича, енгил саноат корхоналарида (-70 фоиз), машинасозликда (-35 фоиз) ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришда (-25 фоиз) қайд этилган», — дейилади хабарда.
2021 йил 6 октябрда Россия ҳукуматининг ўзбекистонликларни қурилиш соҳасига жалб этиш бўйича синов лойиҳаси тасдиқланган. Лойиҳа иштирокчилари орасида Меҳнат вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Қурилиш вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Таълим ва фан вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Федерал Тиббиёт ва Биология агентлиги бор. Лойиҳа доирасида Ўзбекистондан 10 минг меҳнат муҳожирини ишга олиш режалаштирилган эди. Кейинчалик, Россия Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ушбу квота доирасида РФ агросаноат комплекси корхоналарида ишга ёллаш учун ишчиларни жалб қилишни таклиф қилди.
Сентябр ойида Россия Қурилиш, уй-жой ва коммунал хўжалиги вазирининг ўринбосари Никита Стасишин ташкилий ишга қабул қилиш квотаси деярли ярми тўлдирилганини айтди.
«Тажриба лойиҳасига кўра, лимит 10 минг фуқарони ташкил этган, 13,5 минг киши танлаб олинган, 4,5 мингга яқин киши мамлакатимиз ҳудудига кириб, меҳнат қилмоқда. Лойиҳанинг ўзига хос хусусиятлари бор ва кейинчалик лимит жорий этилади. Энди Меҳнат вазирлиги шартларни бироз ўзгартирмоқда. Энг муҳими, биз ишчиларнинг соғлиғи, хавфсизлиги нуқтаи назардан тушунарли ва шаффоф тарзда ишларни ташкил қилишни ўргандик», — деди Стасишин. Бу ҳақда “Фарғона”агентлиги хабар берди.

Самый большой дефицит кадровв России был зафиксирован на предприятиях легкой промышленности, в машиностроении и на пищевых производствах.
Власти России решили организованно завозить граждан Узбекистана для работы в сфере легкой промышленности. В постановление правительства о пилотном проекте по оргнабору узбекистанцев на стройки внесены поправки, расширяющие сферы привлечения трудовых мигрантов.
В число участников «пилота» включено Министерство промышленности и торговли РФ. Оно будет составлять и вести реестр работодателей, которые получат право заниматься организованным наймом узбекистанцев на предприятия легпрома.
Поправками снимается ограничение по количеству трудовых мигрантов, участвующих в пилотном проекте.
Ранее их число было ограничено 10 тысячами человек в сфере строительства и 1108 — для агропромышленного комплекса.
Одновременно отменяется требование об обследовании и вакцинации от коронавируса: узбекистанцам достаточно будет пройти медосмотр у российских врачей, отправленных в Узбекистан в рамках проекта по оргнабору, — за счет работодателей.
Как отмечает «Коммерсант» со ссылкой на доклад экспертов Института экономической политики имени Гайдара, после объявления в конце сентября властями РФ частичной мобилизации в российской промышленности возник острый дефицит рабочих кадров – «рекордный за последние 30 лет».
«Самый большой дефицит кадров, как указывают авторы доклада, был зафиксирован на предприятиях легкой промышленности (-70%), в машиностроении (-35%) и на пищевых производствах (-25%)», — говорится в сообщении.
Пилотный проект правительства РФ по привлечению узбекистанцев для работы в сфере строительства был утвержден 6 октября 2021 года. Участниками проекта указаны Минтруд, МВД, МИД, Минстрой, Минздрав, Минобрнауки, МЧС, ФМБА и другие ведомства. В рамках проекта планировалось набрать 10 тысяч трудовых мигрантов из Узбекистана. Позже Минсельхоз России предложил в рамках этой квоты набрать рабочих для трудоустройства на предприятиях агропромышленного комплекса РФ.
В сентябре замминистра строительства и жилищно-коммунального хозяйства России Никита Стасишин сообщил, что квота оргнабора заполнена почти наполовину.
«По пилотному проекту лимит составлял 10 тысяч граждан, было отобрано 13,5 тысячи человек, въехало и работает на территории нашей страны порядка 4,5 тысячи человек. У проекта есть своя специфика, и дальше лимит будет выбираться. Сейчас Минтруд немного корректирует условия. Важно, что мы научились организовывать понятный и прозрачный въезд работников с точки зрения их здоровья, с т  очки зрения безопасности», — заявил Стасишин. Об этом пишет агентство “Фергана”.