Бундай вазият “Вагнер” хусусий ҳарбий компаниясига хизматга ёлланиш билан боғлиқ бўлиши мумкин.
2022 йил сентябрь ва октябрь ойларида Россиянинг ахлоқ тузатиш колонияларида маҳкумлар сони 23 минг кишига камайди. 2010 йилдан  бери бундай кескин ўзгаришлар бўлмаган: ҳатто сўнгги йиллардаги энг оммавий амнистия ҳам қисқа вақт ичида бундан кам маҳкумларни озод қилган.
Колонияларда маҳкумларнинг камайиши “Вагнер”хусусий ҳарбий компаниясига ёлланиш фонида содир бўлмоқда.
Федерал  Жазони ижро этиш хизмати (ФСИН) умумий ва қаттиқ режимдаги ахлоқ тузатиш колонияларида эркак маҳкумлар сони рекорд даражада камайгани ҳақида хабар берди.
Шу билан бирга, тергов изоляторлари ёки манзил-колонияларда бўлганлар, шунингдек судланган аёллар сони деярли ўзгармади.
“Медиазона” сайти томонидан ўрганилган Федерал Жазони  ижро этиш хизмати маълумотларига кўра, август ойи бошидан деярли 349 минг киши ахлоқ тузатиш колонияларида сақланган.
Сентябрга келиб, уларнинг сони мингтага кам эди – бу одатда маҳбуслар сонининг қисқариш тенденциясига мос келади. Бироқ октябрь ойининг якуни ва ноябрь ойининг бошига келиб, кескин пасайиш сезилди:бу даврда мос равишда 338 минг ва 325 минг нафарга камайди.
Икки ой ичида жами 23 мингдан ортиқ маҳбус колониялардан ғойиб бўлди.
Колониялардаги маҳкумлар сони бўйича маълумотлар шуни кўрсатадики, бу рақам ҳеч қачон бугунгидек кескин камаймаган. Ҳатто амнистия пайтида ҳам бундай пасайиш кузатилмаган.
2015 йилнинг баҳорида Россияда Ғалабанинг 70 йиллиги муносабати билан амнистия эълон қилинганида, икки ой ичида маҳбуслар сони  тахминан 15 минг нафарга камайган.
Қамоқхоналар ”аҳолиси”нинг иккинчи таққосланадиган қисқариши, яъни – 17 минг кишига камайиши 2020 йил бошида кузатилган эди.
Коронавируснинг биринчи тўлқини даврида Россия судлари камроқ ҳукмлар чиқара бошладилар. Бу мамлакатдаги карантин вазияти билан боғлиқ эди.
2022 йилда Давлат Думаси амнистия эълон қилмади ва маҳбусларнинг аҳволини енгиллаштириши мумкин бўлган  қонунларни қабул қилмади.
Аммо ҳарбий операция бошланиши билан Россия томонидан Украинага қарши урушда қатнашиш эвазига эркинликни ваъда қилган одам 2022 йил июль ойида пайдо бўлди. Бу “Вагнер” хусусий ҳарбий компаниясига маҳкумларни ёллаган Евгений Пригожин эди.
Сентябрь ойига келиб бу жараён амалда оммавий тусга кирди ва Телеграмда Пригожиннинг шахсан гапирган видеолари пайдо бўла бошлади.
Ҳарбий компания асосчиси Вагнер маҳкумларга олти ойлик жанговар ҳаракатларда қатнашганидан кейин улар авф этилишини ваъда қилмоқда.
Маҳбусни авф этиш учун Россия Президентининг фармони талаб қилинади –  бундай ҳужжат ҳали ҳам пайдо бўлмаган ёки ошкор қилинмаётган бўлиши ҳам мумкин. Октябрь ойида Федерация Кенгаши аъзолари Андрей Клишаси ва Ольга Ковитиди ҳарбий ҳаракатларда қатнашган маҳбусларни авф этиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини ишлаб чиқишди. Бу ҳужжат ҳали қабул қилинмаган.
Вагнер компаниясида маҳбусларнинг иштироки қонуний нуқтаи назардан қандай расмийлаштирилгани маълум эмас. Тахминларга кўра, рози бўлганлар Ростов вилоятидаги колонияларга ҳужжатлар билан ўтказилади. “ФСИН” уларнинг белгиланган жазони ўташ жойларида бўлмаслигини қандай изоҳлаши номаълум.
Маҳбусларнинг қаердалиги эса махфий маълумот эканлиги айтилди. Урушда ҳалок бўлганлар қандай рўйхатга киритилиши ҳам номаълум.
23 минг бедарак йўқолган маҳбуслар сони умуман олганда «Руси сидящей» компаниясининг асосчиси Ольга Романованингн ҳисобига тўғри келади. Унинг ҳисоб-китобига кўра, октябрь ойи охирига келиб, Вагнер компанияси сафига қўшилганлар сони 20 мингдан ошган, ноябрь ойининг ўрталарида эса 30 минг нафардан ошган.
“Медиазона” жазони ижро этиш федерал хизматига маҳбуслар сонининг бундай кескин камайиб кетганини тушунтириш илтимоси билан сўров юборди.

Это происходит на фоне вербовки в «ЧВК Вагнера».
В сентябре и октябре 2022 года количество заключенных в российских исправительных колониях сократилось на 23 тысячи человек. Таких резких скачков не было ни разу с 2010 года: даже самая массовая за последние годы амнистия освободила меньшее число россиян за столь короткое время.
Сокращение тюремного населения происходит на фоне вербовки заключенных для участия в войне в отрядах «ЧВК Вагнера», которые целиком существуют вне правового поля.
Федеральная служба исполнения наказаний (ФСИН) сообщила о рекордном сокращении числа заключенных-мужчин в исправительных колониях общего и строгого режима. При этом число тех, кто находится в следственных изоляторах или колониях-поселениях, а также число осужденных женщин практически не изменилось.
По данным ФСИН, которые изучила «Медиазона», на начало августа в исправительных колониях содержалось почти 349 тысяч человек. К сентябрю их стало на тысячу меньше — это в целом соответствует многолетнему тренду на снижение числа заключенных. Однако к началу октября и к началу ноября заметен резкий провал: 338 тысяч и 325 тысяч соответственно. Суммарно за два месяца из колоний исчезло больше 23 тысяч заключенных.
Исторические данные о количестве осужденных в колониях показывают, что это число еще ни разу не сокращалось так резко — даже во время амнистии.
Весной 2015 года, когда в России провели амнистию к 70-летию Победы, число заключенных сократилось за два месяца приблизительно на 15 тысяч. Второе сопоставимое сокращение тюремного населения — на 17 тысяч человек — произошло в начале 2020 года. Во время первой волны коронавируса российские суды стали выносить меньше приговоров, в том числе с назначением реального срока.
В 2022 году Госдума не объявляла амнистию и не принимала законы, которые должны были облегчить участь заключенных. Но с началом войны в России появился человек, который обещает свободу в обмен на участие в войне против Украины — это Евгений Пригожин, который вербует осужденных в «ЧВК Вагнера».
Первые сообщения о вербовке заключенных в «ЧВК Вагнера» появились в июле 2022 года. К сентябрю этот процесс стал практически публичным, а в телеграме стали появляться видео, на которых Пригожин лично выступает в колониях.
Основатель «ЧВК Вагнера» обещает осужденным, что после полугода участия в боевых действиях они будут помилованы. Для помилования заключенного необходим указ президента России — за время войны не появился еще ни один такой документ, хотя они могут быть непубличными. В октябре члены Совета Федерации Андрей Клишас и Ольга Ковитиди разработали законопроект о помиловании для заключенных, которые участвуют в боевых действиях; этот документ еще не принят.
Неясно, как оформлено участие заключенных в «ЧВК Вагнера» с юридической точки зрения. Предположительно, тех, кто согласился, по бумагам переводят в колонии в Ростовской области; как ФСИН объясняет их дальнейшее отсутствие в месте заключения, неясно. Родственникам завербованных отвечают, что их местонахождение — это секретная информация. Также неизвестно, как оформляют тех, кто погиб на войне.
Число в 23 тысячи пропавших заключенных в целом совпадает с оценкой основательницы «Руси сидящей» Ольги Романовой: по ее подсчетам, к концу октября число завербованных «ЧВК Вагнера» перевалило за 20 тысяч, а к середине ноября — за 30 тысяч.
«Медиазона» отправила запрос во ФСИН с просьбой объяснить такое резкое сокращение числа заключенных.