Якшанба дарсларининг мақсади болаларга ўзбек тили, маданияти, қадриятлари ва Ўзбекистон тарихини ўргатишдир.
Екатеринбургда Ўзбекистон Бош консуллиги ташаббуси билан ўзбек тили бўйича якшанба мактаби ташкил этилди.
Шундай қилиб, мактабдаги дарслар Урал федерал округида туғилган, лекин ўзбек тилини билмайдиган ўзбек болалари учун мўлжалланган. Ҳозирда мактабда 7 ёшдан 14 ёшгача бўлган болалар таҳсил олишади. Дарслар 1,5 соат давом этади.
Машғулотлардан мақсад болаларга ўзбек тили, маданияти, қадриятлари ва Республика тарихини ўргатишдир. Мактабда ўзбек тилини ўрганиш истагида бўлганлар сони ортиб бормоқда. Келгусида шаҳарнинг бошқа туманларида ҳам якшанба мактабларини очиш режалаштирилган, деб ёзади Sputnik Ўзбекистон.

Целью занятий является обучение детей узбекскому языку, культуре, ценностям и истории Узбекистана.
В Екатеринбурге по инициативе Генконсульства Узбекистана была создана воскресная школа узбекского языка.
Так, занятия в школе предназначены для узбекских детей, которые родились, проживают в Уральском федеральном округе, однако не владеют узбекским языком. В данное время в школе занимаются дети в возрасте от 7 до 14 лет. Уроки длятся 1,5 часа.
Целью занятий является обучение детей узбекскому языку, культуре, ценностям и истории республики. Известно, что количество желающих изучать узбекский язык в школе растет. В будущем планируется открытие воскресной школы в других районах округа, пишет Sputnik Узбекистан.