Магаданда чет эллик фуқаролар учун патент нархи жорий йилга нисбатан уч баравар ошади ва 7127 рублни ташкил қилади.
Магадан вилояти Думаси 2023 йил учун меҳнат бозорининг минтақавий хусусиятларини акс эттирувчи янги коэффициентни белгилади.
2021 йилда бўлгани каби коэффициент 3тани ташкил этади, бу чет эллик фуқаролар учун патент нархининг жорий йилга нисбатан уч баравар ошишига олиб келади ва 7127 рублни ташкил қилади. Парламент аъзолари тушунтиргандек, бу Магадан вилояти бюджетини тўлдириш кафолати ва тадбиркорларни чет элликларга иш ҳақини виждонан тўлаш ва солиқ тўлаш учун рағбатлантиради, деб хабар берди Магадан вилояти Думаси матбуот хизмати MagadanMedia нашрига.
Янги ҳисоб-китобларни депутатларга Магадан вилоятининг иқтисодий ривожланиш, инвестиция сиёсати ва инновациялар вазири Ирина Пеньевская тақдим этди.
Патентнинг ойлик нархи ҳар йили Россия Федерацияси Иқтисодий ривожланиш вазирлиги томонидан белгиланган дефлятор-коэффициенти, шунингдек меҳнат бозорининг минтақавий хусусиятини акс эттирувчи коэффициент билан индексланган шахсий даромад солтиғи бўйича қатъий белгиланган аванс тўловидан иборат. 2021 йилда Магадан вилоятида чет эл фуқароси учун меҳнат патентининг нархи 6710 рублни ташкил этди, бу 51615,4 рубль иш ҳақига тўғрикелади. 2022 йилда патент нархи туширилиб-2376 рублни ташкил этган, бу 18277 рубль иш ҳақига тўғри келган.
Колима парламенти симкери Сергей Абрамов:
“Жорий йил учн биз коэффициент ўрнатмадик. Аммо бундай ҳолларда минимал коэффициент бирликни белгилайдиган федерал норма мавжуд. Шу муносабат билан 2022 йилда вилоятимизга ишлаш учун келган чет элликлар учун патент нархи 2,8 минг рублга яыин суммани ташкил қилди. Бу меҳнат бозори билан боғлиқ вазиятни ўзгартиради, патент нархини пасайтирсак бизга кўплаб мутахассислар ишга келади, деб ўйлагандик. Аммо  коэффициентнинг қиймати чет эллик ишчиларнинг сонига ҳам, уларнинг малакасига ҳам таъсир қилмади. Шу билан бирга, биз солиқ солинадиган базадан тўлиқ фойдалана олмаганимиз учун вилоят бюджети даромадлари ҳам камайди”.
Эндиликда 3 коэффициенти бидан Колима шаҳридаги чет эл фуқароси учун патентнинг нархи тахминан 7,5 минг рублга яқин суммани ташкил қилади, бу 57 минг рублдан ортиқ иш ҳақига тўғри келади. Шу сабабли вилоят бюджети ишлаш учун келаётган чет эллик мигрантлар сонини сақлаб қолган ҳолда, қўшимча равишда 400 миллиондан 600 миллион рублгача фойда кўради. Бу ҳақда “magadanmedia.ru” маълум қилди.

В Магадане  по сравнению с текущим годом стоимось патента для иностранных граждан и составит 7 127 рублей.
Магаданская областная Дума установила на 2023 год новый размер коэффициента, отражающего региональные особенности рынка труда. Как и в 2021 году, он составит — 3, что повлечет троекратное увеличение по сравнению с текущим годом стоимости патента для иностранных граждан и составит 7 127 рублей. Как пояснили парламентарии, это станет залогом пополнения бюджета Магаданской области и стимулом для предпринимателей добросовестно выплачивать заработную плату иностранцам и уплачивать налоги, сообщили MagadanMedia в пресс-службе Магаданской областной Думы.
Обновленные расчеты депутатскому корпусу представила министр экономического развития, инвестиционной политики и инноваций Магаданской области Ирина Пеньевская.
Ежемесячная цена патента складывается из фиксированного авансового платежа по налогу на доходы физических лиц, индексированного на коэффициент-дефлятор, определяемый ежегодно Министерством экономического развития РФ, а также на коэффициент, отражающий региональные особенности рынка труда. Стоимость патента для иностранного гражданина на территории Магаданской области в 2021 году составляла 6 710 руб., что соответствует заработной плате в 51 615,4 руб., в 2022 году — 2 376 руб., что соответствует заработной плате в 18 277 руб.
Спикер колымского парламента Сергей Абрамов:
«На текущий год мы не устанавливали коэффициент, но существует федеральная норма, устанавливающая в таких случаях минимальный размер коэффициента — единицу. В связи с этим стоимость патента для иностранцев, приезжающих к нам на работу, составляет в 2022 году 2,8 тыс. рублей. Думали, это изменит ситуацию, связанную с рынком труда: за счет понижения стоимости патента сможем привлекать в регион больше квалифицированной иностранной рабочей силы. Но расчеты показали, что величина коэффициента не повлияла ни на количество приезжающих иностранцев, ни на их квалификацию. При этом, так как мы не полностью используем всю налогооблагаемую базу, мы снижаем доходы регионального бюджета».
При размере коэффициента 3 стоимость патента для иностранного гражданина на Колыме составит около 7,5 тыс. рублей, что соответствует заработной плате свыше 57 тыс. рублей. За счет этого в региональную казну при сохранении количества приезжающих на работу иностранцев дополнительно поступит от 400 до 600 млн рублей. Об этом сообщает magadanmedia.ru.