Россия қурилиш соҳасида бўш иш ўринлари сони ўтган йил давомида 46 фоизга ошди.
Қурилиш саноатида бугунги кунда зарур ишчилар сонининг деярли 25 фоизи етишмайди, деб ёзади “Коммерсант”. “Инфратузилма компаниялари миллий ассоциацияси (НАИК) ва Sherpa Group сўровномалари асосида шундай хулосага келинди.
Соҳанинг асосий муаммоси – малакали мутахассислар ва ишчи кучининг етишмаслиги. Сўровномада иштирок этганларнинг қарийб 90 фоизи кейинги олти ой ичида вазият ёмонлашишини  айтишди. Қурувчиларнинг етишмаслиги айрим мутахассисларнинг хорижга кўчиб кетиши ва меҳнат мигрантларининг ўз ватанларига қайтиб кетишлари билан боғлиқ. Мигрантлар меҳнатига талаб уларнинг ватанида ҳам ошиб бормоқда. Бу Россиянинг айрим компаниялари инвестиция лойиҳаларини МДҲ мамлакатларига ўтказиши билан боғлиқ.
Россия қурилиш соҳасида бўш иш ўринлари сони ўтган йил давомида 46 фоизга ошди. Кадрлар тақчиллиги миллий лойиҳалар доирасида қурилиш ҳажмининг щсиб бораётганлиги сабабли ошмоқда, дейди экспертлар.
Аввалроқ Россияда ишчиларнинг  иш ҳақи учинчи чоракда ўтган йилнинг шу даврига нисбатан ўртача 6,4 фоизга ошгани (солиқ тўловигача 90,5 минг рублгача) маълум қилинганди. Санкциялар   сабабли юзага келган инқироз иш берувчиларни қурилиш ва логистика соҳасида кадрлар етишмаслиги туфайли ушбу тармоқларда иш ҳақи бўйича “пойга” бошлашга мажбур қилди. Бу ҳақда “Лента.ру” хабар қилди.

В России за последний год число вакансий в строительстве взлетело на 46 процентов.
Стройиндустрии не хватает почти 25 процентов от необходимого числа работников, пишет «Коммерсантъ» со ссылкой на опрос Национальной ассоциации инфраструктурных компаний (НАИК) и Sherpa Group.
Самая главная проблема для отрасли — возникший дефицит квалифицированных специалистов и рабочей силы.
Около 90 процентов опрошенных ожидают в ближайшие полгода ухудшения ситуации. Причина нехватки строителей — переезд некоторых специалистов за рубеж и возвращение трудовых мигрантов к себе на родину, где спрос на рабочую силу тоже увеличивается. Это происходит в том числе из-за переноса некоторыми российскими компаниями своих инвестпроектов в страны СНГ.
В России за последний год число вакансий в строительстве взлетело на 46 процентов. Кадровый голод фиксируется также на фоне увеличения объемов строительства в рамках нацпроектов, отмечают эксперты.
Ранее сообщалось, что фактическая зарплата работников в России в третьем квартале увеличилась в среднем на 6,4 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (до 90,5 тысячи рублей до вычета налогов). Санкционный кризис вынудил работодателей начать «зарплатную гонку» в строительстве и логистике из-за дефицита кадров в этих отраслях.Об этом сообщает «Лента.ру».