Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетида чет эл фуқаролари учун тил курслари йўлга қўйилди.
Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти униаверситетида хорижлик фуқаролар учун Uzbek school – тайёрлов курсларининг очилиши маросими бўлиб ўтди, деб хабар қилди Олий таълим вазирлиги матбуот хизмати.
Мактабда ўзбек тилини энг замонавий усул ва воситалардан фойдаланган ҳолда, ўқувчиларнинг хоҳишига кўра кичик, ўрта гуруҳларда ёки якка тартибда ўқитиш йўлга қўйилади.
Университет ўқитувчилари томонидан яратилган “Чет элликлар учун ўзбек тили” дарслиги ҳам шу ерда тақдим этилади.
А1 даражаси учун ишлаб чиқилган ўқув қўлланмаси 12 та мавзудан иборат бўлиб, оддийдан мураккабгача мантиқий тузилган бўлиб, тингловчига ёзиш, гапириш, ўқиш, тинглаш кўникмаларини эгаллаш имконини беради. Ҳар бир мавзу охирида талаба билимини текшириши ва мустаҳкамлаши учун махсус тест топшириқлари берилади.
Китобга илова қилинган аудиовизуал материаллар матнларда акс эттирилган диалоглар орқали ўзбек тили фонетикасининг хусусиятлари, турли вазиятларда қўлланиладиган луғат таркиби билан таништирилади. Кито нафақат ўзбек тилини, балки ўзбек маданиятини ҳам ўрганишга ёрдам беради, деб ёзади Sputnik Ўзбекистон.

Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы запустил языковые курсы для иностранных граждан.
В Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы состоялась церемония открытия Uzbek school — подготовительных курсов для иностранных граждан, сообщает пресс-служба Министерства высшего образования.
В школе будут преподавать узбекский язык с помощью самых современных методов и средств, в малых, средних группах или индивидуально по желанию обучающихся.
Здесь также представили учебник “Узбекский язык для иностранцев”, который создан преподавателями университета.
Учебник, разработанный для уровня А1, состоит из 12 тем, логически структурированных от простого к сложному, что позволяет слушателю овладеть навыками письма, устной речи, чтения, аудирования. В конце каждой темы даются специальные тестовые задания, чтобы ученик мог проверить и закрепить свои знания.
Аудиовизуальные материалы, прилагаемые к книге, знакомят с особенностями фонетики узбекского языка, а также лексикой, используемой в различных ситуациях, через диалоги, отраженные в текстах. Книга поможет изучать не только узбекский язык, но и узбекскую культуру. Об этом пишет “Sputnik Узбекистан”.