Мигрантлар Россия меҳнат бозорининг 10 фоизини эгаллайди ва улар орасида малакали ишчилар ҳам кўп.
Россия Федерациясидаги меҳнат бозори Марказий Осиё давлатларидан келган меҳнат мигрантлари учун яна 5-7 йил давомида жозибадор бўлиб қолади, деди Касбий таълим ва кадрлар тайёрлашни ривожлантириш миллий кенгаши ишчи гуруҳи раҳбари Ярослав Кузьминов.
“Бизнинг бозоримизга жуда жиддий таъсир кўрсатадиган омил – бу меҳнат мигрантлари. Мамлакатимизда мигрантлар меҳнат бозорининг 10 фоизини эгаллайди ва улар орасида малакали ишчилар ҳам кўп. Айнан меҳнат мигрантлари Россия меҳнат бозорининг барқарорлигига улкан ҳисса қўшади. Россия иқтисодиётига Марказий Осиёдан келган меҳнат мигрантларини фаол жалб қилиш муҳим аҳамиятга эга”, деди Кузьминов “Россия миллий малака тизими” форумида сўзлаган нутқида.
“Биз қай даражада меҳнат мигрантларига таянишимиз мумкин?  Демографларимиз яқин ўн йиллик охирига бориб, ишчи кучини жалб қилишда рақобат муаммолари юзага келишини таъкидлашмоқда. Бироқ яқин 5-7 йилда Россия Марказий Осиё меҳнат мигрантларини жалб қилишда ўз ўрнини йўқотмайди”, дейди Кузьминов.
Аввалроқ Меҳнат вазири Антон Котяковнинг сўзларига кўра Россия меҳнат бозори умуман олганда барқарорлиги ва ундаги бўш иш ўринлари 2-2,5 миллион атрофида ўзгариб туриши хабар қилинганди. Бу ҳақда “Финмаркет.ру” маълум қилди.

Активное привлечение трудовых мигрантов, в первую очередь из Средней Азии, в российскую экономику играет очень серьезную роль.
Рынок труда в РФ сохранит привлекательность для трудовых мигрантов из стран Средней Азии еще в течение ближайших пяти-семи лет, считает руководитель рабочей группы Национального совета по развитию профессионального образования и обучения в национальной системе квалификаций Ярослав Кузьминов.
“Фактор, который будет очень серьезно сказываться на нашем рынке – это трудовые мигранты. У нас мигранты занимают до 10% рынка труда, и это отнюдь не только ниша неквалифицированных (работников). Это мощнейший демпфер российского рынка труда, который дает ему устойчивость. Активное привлечение трудовых мигрантов, в первую очередь из Средней Азии, в российскую экономику играет очень серьезную роль”, – отметил Кузьминов, выступая  на VIII форуме “Национальная система квалификаций России”.
“В какой степени мы можем на нее опираться? Наши демографы утверждают, что к концу десятилетия мы начнем испытывать проблемы конкуренции как импортер рабочей силы, но в ближайшие пять-семь лет позиции России на рынках среднеазиатской рабочей силы не поколеблются”, – добавил Кузьминов.
Ранее со ссылкой на министра труда Антона Котякова сообщалось, что ситуация на рынке труда РФ “в целом стабильная”, число вакансий на портале “Работа в России” варьируется в районе 2-2,5 млн. Об этом пишет «Финмаркет.ру».