Махсус ҳужжатга мувофиқ талабаларнинг  аризалари асосида доимий яшаш манзили ҳудудида жойлашган олий таълим муассасаларининг тегишли ва турдош таълим йўналишларида ўқишига рухсат берилади.
Давлат тест комиссиясининг 7-сонли қарори билан истисно тариқасида Россия Федерациясининг Курск, Брянск, Белгород, Воронеж, Ростов ва Краснодар қилоятлари олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган Ўзбекистон фуқароларининг таълимини Ўзбекистон олий ўқув юртларига кўчиришга рухсат берилди (Украина билан чегарадош жойлардан).
Махсус ҳужжатга мувофиқ талабаларнинг таълими уларнинг аризалари асосида доимий яшаш манзили ҳудудида жойлашган олий таълим муассасаларинингн тегишли ва турдош таълим йўналишларида амалга оширилади.
Таълимни кўчириш учун аризалар 2022 йил 1 ноябрдан 20 ноябргача қабул қилиш белгиланган эди.
Ариза берган талабанинг муайян олий таълим муассасасида таҳсил олаётганини текшириш Ташқи ишлар вазирлиги томонидан 2022 йил 25 ноябрдан 15 декабргача амалга оширилди.
Талабаларни ўқишга қабул қилиш тўғрисидаги қарор республика олий таълим муассасаларининг идоравий бўйсунишидан қатъи назар, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан қабул қилинади.
Тегишли вазирлик ва идораларда Россия Федерациясининг маълум бир олий таълим муассасасида ўқиётганини тасдиқламаган фуқароларнинг таълими Ўзбекистонга кўчирилмайди. Бу ҳақда Давлат тест маркази телеграм канали хабар берди.

В соответствии с документом, обучение студентов на основе их заявлений осуществляется на соответствующие и родственные  образовательные направления высших образовательных учреждений, расположенных на территории адреса постоянного проживания.
Решением Государственной комиссии № 7 разрешено в порядке исключения переводить обучение граждан Узбекистана, получающих образование в высших образовательных учреждениях Курской, Брянской, Белгородской, Воронежской, Ростовской и Краснодарской областей Российской Федерации (на границе с Украиной) в государственные высшие образовательные учреждения Узбекистана.
В соответствии с документом, обучение студентов на основе их заявлений осуществляется на соответствующие и родственные  образовательные направления высших образовательных учреждений, расположенных на территории адреса постоянного проживания.
Заявления на перевод обучения принимались  с 1 по 20 ноября  (включительно) 2022 г. посредством сайта Государственного центра тестирования my.dtm.uz (раздел «Перевод на учебу из Российской Федерации»);
Проверка факта обучения студента в конкретном высшем образовательном учреждении   осуществлялась Министерством иностранных дел в период с 25 ноября по 15 декабря 2022 года.
Решение о допуске студентов к обучению принимается Министерством высшего и среднего специального образования независимо от ведомственной подчиненности высших образовательных учреждений республики.
Обучение граждан не переносится, если заинтересованным министерством и ведомством не подтверждено их фактическое обучение  в конкретном высшем образовательном учреждении в Российской Федерации.  Об этом сообщает телеграм канал Государственного центра тестирования.