Россия Федерацияси Саноат ва савдо вазирлиги  енгил саноат соҳасида тикувчиларнинг бўш иш ўринлари учун хорижликларни соддалаштирилган тарзда ишга қабул қилишга тайёрлигини маълум қилди.
Россия енгил саноатида кадрлар етишмаслиги кузатилмоқда, шу сабабли вазирлик меҳнат мигрантлари билан қизиқмоқда, деб ёзади Sputnik Тожикистон.
Ўзбекистон тикувчилари  Марказий Осиё давлатлари орасида биринчилардан бўлиб Саноат ва савдо вазирлигининг соддалаштирилган тарзда ишга қабул қилиш бўйича синов лойиҳасида иштирок этгани маълум бўлди, деб ёзади “Российская газета”.
Ишчилар россиядаги енгил саноат корхоналарига келади. Лойиҳада жами 10-15 та маҳаллий корхона иштирок этади.
Бугунги кунда Россия енгил саноати Ғарб брендлари мамлакатдан чиқиб кетганидан сўнг ниҳоятда шиддат билан юксалмоқда.
Ўз салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш учун саноатга қўшимча ишчи кучи керак.
Россия Федерацияси Меҳнат вазирлиги мамлакатга тармоқда ишлаш учун 5 минг нафарга яқин ишчи келганини айтди.
Илгари чет эллик фуқароларни ишга олишнинг соддалаштирилган схемаси фақат қурилиш ва қишлоқ хўжалигида жорий қилинган эди.
Ҳозир эса жойларда тикувчи,ҳунарманд, технолог, маҳсулот сифатини назорат қила оладиган мутахассислар етишмаяпти.
Таъкидлаб ўтиш жоизки, 5 йил давомида Россияда тикувчиларниннг маоши бир ярим баробарга ошган. Бу касб эгалари бугунги кунда ойига ўртача 45 минг рубль олишади.

В Минпромторге РФ рассказали, что готовы к упрощенному трудоустройству иностранцев в сфере легкой промышленности на вакансии швей.
Российская легкая промышленность испытывает дефицит кадров, а потому заинтересована в трудовых мигрантах, пишет Sputnik Таджикистан.
Так, стало известно, что швеи из Узбекистана одни из первых из стран Центральной Азии принимают участие в пилотном проекте Минпромторга по упрощенному трудоустройству, сообщает “Российская газета”.
Работники приедут на предприятия легкой промышленности России. Всего в проекте примут участие 10-15 отечественных предприятий.
Сейчас российская легкая промышленность демонстрирует небывалый подъем после ухода западных брендов и изменения логистических цепочек.
Чтобы полностью реализовать свой потенциал, отрасли необходимы дополнительные рабочие руки.
В Минтруде РФ заявили, что в страну приехало почти 5 тыс. человек для работы в отрасли.
Ранее упрощенная схема найма иностранных граждан реализовывалась только в строительстве и сельском хозяйстве.
Сейчас в сфере не хватает швей, мастеров, технологов, специалистов, которые могли бы контролировать качество продукции.
При этом за 5 лет заработные платы швей в России выросли в полтора раза. В среднем они получают сегодня 45 тыс. рублей в месяц.