Қирғизистонда ЎРВИ (ОРВИ) ва гриппнинг ўсиши давом этяпти. Шу сабабдан мактабларда карантин узайтирилиши мумкин.
Бу ҳақда Қирғизистон соғлиқни сақлаш вазирлигининг Касалликларнинг олдини олиш ва давлат санитария-эпидемиология назорати департаменти директори Султон Абдуқодиров 24.kg агентлигига маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, ўтган ҳафтага нисбатан касалланишлар сони уч баробардан кўпроққа ошди.
“12 декабрдан 18 декабргача 44106 нафар ўткир респиратор вирусли инфекция ва грипп қайд этилган. Таъкидлаш жоизки, жами касалланганларнинг 72,6 фоизи 14 ёшгача бўлган болалар (32 мин 26 нафар)”, – деди у.
Султон Абдуқодиров грипп билан касалланиш (142 та ҳолат) ҳақида гапирар экан, ҳозирда  аксарият касалланганларда А/H1N1 (чўчқа гриппи) тури устунлик қилаётганини таъкидлади.
“Бу ҳафтада у 96 фоизни ташкил этди. Грипп оғир давом этади, кўпинча асорат беради, юқумли ва тез тарқалади. Шунинг учун аҳолини гриппга қарши вакцина олишга чақирамиз, у касалликнинг уч туридан ҳимоя қилади”, деди у.
Расмий манбаага кўра,касалланиш қачон камайиши ҳақида гапиришга ҳали эрта.
“Кўп йиллик динамикага кўра, ўсиш одатда декабрь ойининг охирида, энг юқори чўққиси эса январь ойининг охирида бўлган. Бу йил мавсумий ўсиш декабрь бошида бошланди. Энди мактабларга киритилган чекловлар, касалликнинг чекинишига олиб келади, деган умид бор. Биз кузатитшда давом этамиз. Ҳозирча таҳлил қилиш учун жуда кам маълумотлар мавжуд. Динамикани кузатиш учун эса камида бир ой керак бўлади”, дея қўшимча қилди у.
Султон Абдуқодиров мактабларда карантиннинг иккинчи чорак охиригача узайтирилиши мумкинлигини инкор этмади.
Аввалроқ Қирғизистонда 509 та мактаб ва 168 та болалар боғчаси карантинга ёпилган эди. Бу республикадаги мактабларнинг бешдан бир қисми демакдир. Мамлакатда жами 2357 та умумтаълим ташкилотлари мавжуд.

В Кыргызстане с 12 по 18 декабря зарегистрировано 44 тысячи 106 случаев ОРВИ и гриппа.
Об этом 24.kg сообщил директор департамента профилактики заболеваний и госсанэпиднадзора Минздрава Султан Абдыкадыров. По его словам, по сравнению с предыдущей неделей число заболевших увеличилось более чем в три раза.
«С 12 по 18 декабря зарегистрировано 44 тысячи 106 случаев ОРВИ и гриппа. На предыдущей неделе было 14 тысяч 78 случаев. Следует отметить, что из всех заболевших 72,6 процента — дети до 14 лет (32 тысячи 26)», — сказал он.
Говоря о заболеваемости гриппом (142 подтвержденных случая), Султан Абдыкадыров отметил, что сейчас превалирует тип А/H1N1 (свиной).
«На этой неделе он составил 96 процентов. Он протекает тяжело, чаще дает осложнение, более заразен и быстрее распространяется. Поэтому призываем получить вакцину от гриппа, она дает защиту от трех типов этого заболевания», — сказал он.
Чиновник добавил, что пока преждевременно говорить, когда заболеваемость пойдет на спад.
«Согласно многолетней динамике, рост обычно приходился на конец декабря, а пик приходился на конец января. В этом году сезонный подъем начался с начала декабря. Сейчас есть надежда, что введенные ограничения в школах приведут к спаду. Будем дальше мониторить. Пока мало данных для анализа. Чтобы проследить динамику, нужен как минимум месяц», — добавил он.