Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг энг машҳур депутати Расул Кушербаев депутатлик фаолиятини якунлашини эълон қилди. «Бундай ишлай олмас эканман, бунга мажбур бўлганимдан афсусдаман», — деб ёзади у.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Расул Кушербаев депутатлик фаолиятини якунлашини эълон қилди. У бу ҳақда ўзининг Telegram каналида маълум қилди.
Кушербаев постда бунга нима сабаб  бўлгани ҳақида маълумот келтирмаган, деб ёзади “Газета.уз”.
«Бундай ишлай олмас эканман. Бунга мажбур бўлганимдан афсусдаман. Ишонч билдирган, қўллаб-қувватлаган барчага раҳмат! Розинг бўлинглар! Насиб қилса қолганини вақт кўрсатади. Аллоҳ мададкор бўлсин!», — деб ёзади у.
Аввалроқ у Twitter`да давлат бюджети лойиҳасининг жорий муҳокамасида қатнашмагани ҳақида ёзган эди.
«Бу сафарги бюджет муҳокамаларида иштирок этмадим. Катта ҳажмдаги лойиҳани ўқишга ҳам етарли вақт берилмади. 1-ўқишда ялпида сўз сўрасам зам спикер Улуғбек Иноятов очиқчасига сўз бермади. Сўнг мажлисдан чиқиб кетдим ва кирмадим. Депутатларни оғзини ёпадиган замларни боридан йўғи яхши», — деб ёзади у.
Аввалроқ ОАВ Қонунчилик палатаси 2023 йилги давлат бюджетини 3 соатдан кам вақт ичида (3 ўқишда) муҳокама қилди ва тасдиқлагани ҳақида ёзганди. Қонун лойиҳасининг ўзи салкам бир ҳафта олдин қуйи палатага киритилди ва жамоатчилик муҳокамасига ҳам тақдим этилмади. Ҳужжат деярли бир овоздан, танқидларсиз қабул қилинди.
Расул Кушербоев мунтазам равишда журналист ва блогерларни ҳимоя қилиш, монополияга қарши чиқиш, ҳукумат ва ҳокимлар қарорлари ва бошқа масалалар юзасидан фикр билдириб келар эди.

Самый известный депутат Законодательной палаты Расул Кушербаев заявил, что принял решение прекратить депутатскую деятельность. «Я понял, что не могу так работать. Сожалею, что вынужден это сделать», — заявил он.
Самый известный депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Расул Кушербаев, известный своей принципиальной позицией и критическими высказываниями по многим вопросам, заявил, что принял решение прекратить депутатскую деятельность, пишет “Газета.уз”.
«Я понял, что не могу так работать. Сожалею, что вынужден это сделать», — написал член партии УзЛиДеП (именно она выдвигала Шавката Мирзиёева кандидатом в президенты Узбекистана на обоих выборах) в своём Telegram-канале.
«Спасибо всем, кто выразил мне доверие, кто поддерживал!» — отметил он.
Ранее он написал в Twitter, что не участвовал в нынешнем обсуждении проекта государственного бюджета.
«Не было даже дано достаточно времени, чтобы прочитать документ большого объёма. Когда я попросил слова при первом чтении, заместитель спикера Улугбек Иноятов открыто не дал мне слова. Затем я покинул заседание и не вернулся», — сообщил он.
«Чем иметь „замов“, которые закрывают рот депутатов, лучше их не иметь», — добавил он.
Ранее СМА писали, что Законодательная палата обсудила и одобрила госбюджет Узбекистана на 2023 год менее чем за 3 часа (если суммировать общее время трёх чтений). Сам проект закона поступил в палату меньше недели назад и не прошёл общественное обсуждение. Документ был принят практически единогласно и без критики.
Расул Кушербаев регулярно выступает в защиту журналистов и блогеров, за выборы хокимов, против монополий, комментирует решения правительства и хокимов и другие важные вопросы (смотрите материалы по теме).