Суратга олиш жараёнининг аксарият қисми Ўзбекистонда ўтади.
Американинг Netflix сервиси Амир Темур ҳақида тарихий фильм суратга олади. Суратга олиш жараёнининг кўп қисми Ўзбекистонда ўтади.
Фильм Ўзбекистон, Қозоғистон ва АҚШ киноижодкорлари ҳамкорлигида суратга олинади. “Тамерлан” номли тарихий фильмнинг воқеалари Соҳибқироннинг кучли раҳбар ва истеъдодли ҳарбий стратег сифатида шаклланиши даврини акс этади. Фильмга Жейкоб Шварц режиссерлик қилади.
Тарихий лойиҳа учун трюклар Қозоғистоннинг машҳур Nomad Stunts. каскадёр компанияси томонидан амалга оширилади. Жейкоб Шварцнинг таъкидлашича, у ушбу компанияни танлагани бежиз эмас, чунки у Шарқ маданиятига бошқа нуқтаи назарга ва минтақада яшовчи одамларнинг қарашига муҳтож.
“Умид қиламанки, биз Амир Темур тарихини баён қила оламиз ва уни Ғарб томошабинлари учун қизиқарли қиламиз. Маҳаллий тарих   айни пайтда тобора оммалашиб бормоқда ва фильмимиз Ғарб ва Шарқ томошабинлари ўртасида кўприк вазифасини ўташига умид қиламан”,- деди Шварц.
Лойиҳанинг тайёргарлик даври 2023 йил январь-март ойларига, суратга олиш даври эса апрель – май ойларига режалаштирилган. Лойиҳада таниқли хорижий актёрлар иштирок этиши режалаштирилган. Бу ҳақда “Вatafsil.uz” хабар берди.

Большая часть съемок пройдет в Узбекистане.
Американский стриминговый сервис Netflix снимет исторический фильм об Амире Темуре. Большая часть съемок пройдет в Узбекистане.
Фильм будет снят в коллаборации кинематографистов Узбекистана, Казахстана и США. Действие исторического фильма с рабочим названием “Тамерлан” развернется в период его становления как сильного лидера и талантливого военного стратега. Режиссером картины вступит Джейкоб Шварц.
Трюки для исторического проекта будет ставить известная каскадерская компания из Казахстана Nomad Stunts. Джейкоб Шварц отметил, что не случайно выбрал эту компанию, так как ему был необходим другой угол зрения и взгляд на восточную культуру людей, которые живут в этом регионе.
“Я надеюсь, что мы сможем рассказать историю Амира Темура и сделать ее интересной для западного зрителя. Локальные истории сейчас набирают все большую популярность, и я бы хотел, чтобы наш фильм помог построить мост между западной и восточной аудиторией”, отметил Шварц.
Подготовительный период проекта намечен на январь-март 2023 года, а съемочный – на апрель-май. Планируется, что в проекте будут задействованы известные иностранные актеры. Об этом пишет Podrobno.uz.