26 декабрь куни аэропорт биринчи рейсни қабул қилди. Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг Тошкент-Термиз йўналиши бўйича HY-65 рейси бортида 146 нафар йўловчилар билан Термиз аэропортига маҳаллий вақт билан соат 08:15 да қўнди.
55 кунлик танаффусдан сўнг Термиз халқаро аэропорти самолётларни қабул қилиш ва жўнатиш учун яна очилди. Қайта қуриш доирасида узунлиги 3000 метр ва эни 60 метр бўлган янги учиш-қўниш йўлаги, ҳаракатланиш йўлаклари ва учта самолёт тўхташ жойи учун перронни ўз ичига олган янги 4Е тоифали аэродром мажмуаси қурилди. Шунингдек, аэродромга замонавий CAT-I ICAO ёритиш ускуналари тизими, метеорологик ва радионавигация қўниш тизимлари ўрнатилди. Янги аэродром мажмуасини қуриш лойиҳаси 550 миллиард сўмга баҳоланмоқда. Айни пайтда 377 миллиард сўмлик ишлар бажарилган. Лойиҳанинг якуний босқичи – учта самолёт турар жойи ва иккинчи юриш йўлаги 2023 йилнинг апрелигача якунланиши режалаштирилмоқда.
Термиздаги янги аэродромнинг учиш-қўниш йўлаги бетондан қурилгани эътиборга молик. Бу Сурхондарё вилоятининг иссиқ иқлими шароитида энг яхши ечим – бетондан ясалган учиш-қўниш йўлаги мустаҳкамроқ ва чидамлироқдир. Бугунги кунга қадар фақат Навоий ва Термиз аэропортларида бетондан учиш-қўниш йўлаги қурилган.
Эслатиб ўтамиз, Термиз аэропорти янги аэродром мажмуасини фойдаланишга топширишга тайёргарлик кўрилаётгани муносабати билан 1 ноябрь куни ёпилган ва парвозлар вақтинча республиканинг бошқа халқаро аэропортларига йўналтириб келинган эди. Аэропорт терминали ҳам реконструкция қилиниб, 2019 йилда фойдаланишга топширилган, деб ёзади Uzbekistan Airways матбуот хизмати.

26 декабря аэропорт принял первый рейс. HY-65 авиакомпании Uzbekistan Airways по маршруту Ташкент — Термез с 146 пассажирами на борту приземлился в аэропорту Термеза в 08:15 по местному времени.
После 55 дней перерыва международный аэропорт «Термез» снова открыт для приема и выпуска воздушных судов. В рамках реконструкции построен новый аэродромный комплекс категории 4Е, включающий в себя новую взлетно-посадочную полосу длиной 3 000 метров и шириной 60 метров, рулежные дорожки и перрон на три стоянки для воздушных судов. Также на аэродромном комплексе установлена современная
система светосигнального оборудования CAT-I ICAO, метео- и радионавигационная система посадки. Проект строительства нового аэродромного комплекса оценивается в 550 млрд сумов. На данный момент завершены работы на 377 млрд сумов. Заключительный этап проекта — три стоянки для ВС и вторая рулежная дорожка — будет завершён к апрелю 2023 года.
Примечательно, что в Термезе построена бетонная взлетно-посадочная полоса. Это оптимальное решение в условиях жаркого климата Сурхандарьинской области — ВПП из бетона более прочная и долговечная. На сегодняшний день бетонные полосы простроены только в аэропортах Навои и Термеза.
Напомним, аэропорт «Термез» был закрыт 1 ноября в связи с подготовкой к вводу в эксплуатацию нового аэродромного комплекса. Авиарейсы временно перенаправлялись в другие международные аэропорты республики. Терминал аэропорта также был реконструирован и введён в эксплуатацию в 2019 году. Об этом пишет пресс служба Uzbekistan Airways.