Мамлакатимизнинг Бангкок шаҳридаги Бош консулхонаси саъй-ҳаракатлари билан жорий йил июнь-декабрь ойлари давомида Мьянма ҳудудида мушкул аҳволга тушиб қолган 15 нафар Ўзбекистон фуқароси Ватанимизга қайтарилди.
Мамлакатимиз дипломатия ваколатхонаси юртдошларимизнинг икки нафарига БМТнинг Халқаро миграция ташкилоти томонидан, уч нафарига ҳомий ташкилотлар ҳисобидан авиачипталар харид қилиниши, олти нафари вақтинчалик бепул турар-жой билан таъминланиши юзасидан амалий ёрдам кўрсатди.
Ўзбекистон фуқароларини Ватанга қайтариш учун мамлакатимиз Бош консулхонаси Бангкок шаҳрида жойлашган халқаро ташкилотлар ваколатхоналари, маҳаллий расмий ва нодавлат ташкилотлар билан ҳамкорликда фаол иш олиб бормоқда.
Таассуфланарли жиҳати шундаки, юртдошларимиз уюшган товламачиларнинг ёлғон ваъдаларига осонгина ишониб, аянчли ҳолатга тушиб қолмоқда.
Халқимиз “Бир балоси бўлмаси шудгорда қуйруқ на қилур”, деб бежиз айтмайди. Шу ўринда қабиҳ ниятли одамларнинг мўмай маош ваъда қилганига ишониб, жабрдийдалар ҳолига тушиб қолмаслик учун шу мақолни доимо ёдда тутиш фойдадан холи бўлмайди, деб айрим соддадил одамларга бот-бот уқтиргимиз келади.
Юқоридагилардан келиб чиққан ҳолда мамлакатимизнинг Бангкок шаҳридаги Бош консулхонаси Ўзбекистон фуқароларини ёлғон иш эълонлари ва мўмай маош илинжида ноқонуний миграция ва одам савдоси қурбонига айланиб қолишдан огоҳ бўлишга чақиради. Бу ҳақда “Дунё” АА хабар бермоқда.

Усилиями Генерального консульства нашей страны в Бангкоке 15 граждан Узбекистана, оказавшихся в тяжелом положении на территории Мьянмы в течение июня-декабря текущего года, возвращены на родину.
Дипломатическое ведомство нашей страны оказало практическую помощь   двум нашим соотечественникам в связи с приобретением авиабилетов Международной организацией ООН по миграции, трем лицам за счет средств благотворительных организаций, шести лицам с временным бесплатным проживанием.
В целях возвращения граждан Узбекистана на Родину Генеральное консульство нашей страны ведет активную работу во взаимодействии с представительствами международных организаций, расположенными в Бангкоке, местными официальными и неправительственными организациями.
К сожалению, наши соотечественники легко верят лживым обещаниям организованных вымогателей и попадают в плачевное положение.
Мы хотели бы сказать некоторым наивным людям,   не доверять и не  стать жертвами  в таких ситуациях. Люди с недобрыми намерениями обещают огромные деньги в чужих странах.
На основании изложенного Генеральное консульство нашей страны в Бангкоке призывает граждан Узбекистана осознать, что они могут стать жертвами нелегальной миграции и торговли людьми в поисках ложных объявлений о приеме на работу и высокой заработной платы. Об этом сообщает ИА “Дунё”.