Ватандошларга интернетда шубҳали ишлар таклиф қилинади, бу эса қамоқ жазосига олиб келади.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳузуридаги Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги Россиядаги ўзбекистонликларга мурожаат қилиб, уларни таклиф этилаётган ишга эътиборлироқ бўлишга чақирди.
Сўнгги вақтларда Россия Федерациясида ишлаётган юртдошларимиз орасида Интернет орқали катта миқдордаги пул эвазига маҳсулотларни бир манзилдан иккинчи манзилга етказиб бериш ҳақидаги эълонлар бўйича муаммолар юзага келмоқда.
Мурожаатлардан маълум бўлмоқдаки, норасмий курьерлик хизматларида наркотик ёки тақиқланган моддалар солинган буюртмаларни етказиб бериш (закладка) таклиф қилинмоқда ва бунинг оқибатида полиция ходимлари томонидан курьерлар ушланиб, жиноий жавобгарликка тортилмоқда.
Шу муносабат билан, юртдошларимиздан норасмий курьерлик хизматларида ишламасликни, катта миқдордаги пул эвазига шубҳали буюмларни бир манзилдан иккинчи манзилга етказиб бермасликни ёки маҳсулотни албатта текширишни сўраймиз.
Эслатиб ўтамиз, Россия Федерацияси қонунчилигига кўра, наркотик моддаларни сотиш ёки етказиб бериш учун узоқ муддатли қамоқ жазоси белгиланган.

Агентство по внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений опубликовало сообщение для узбекистанцев в России с призывом внимательнее относиться к предлагаемой работе.
Согласно информации Агентства, в последнее время среди трудовых мигрантов возникли проблемы с объявлениями по поиску курьеров. Вакансии встречаются в интернете, узбекистанцам в онлайн-переписке предлагают доставлять посылки с одного адреса на другой, обещая крупное вознаграждение.
Злоумышленники под видом курьерских служб предлагают осуществить доставку наркотиков или иных запрещенных веществ. Мигранты, которые зачастую и не знают про запрещенное содержимое посылки, сами того не подозревая становятся закладчиками.
В результате курьеров отлавливают и преследуют сотрудники российской полиции.
Просим наших соотечественников не работать в неофициальных курьерских службах, не доставлять подозрительные предметы с одного адреса на другой за крупную сумму денег, обязательно проверять товар.
Напоминаем, что по законодательству Российской Федерации за сбыт или сбыт наркотических средств установлено длительное наказание в виде лишения свободы.