Президент фармони билан 2023 йил 1 январдан бошлаб 30 кун муддатга Саудия Арабистони фуқаролари учун Ўзбекистонда визасиз режим жорий қилинади.
2023 йилдан Ўзбекистонда Саудия Арабистони фуқаролари учун визасиз режим жорий қилинади. Бу Ўзбекистон президентининг 16 августдаги [ПФ-190-сон] фармонида акс этган.
«2023 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон ҳудудига кирган кундан эътиборан 30 кунлик муддатга ўз ёки учинчи мамлакат авиачиптасини тақдим қилган Саудия Арабистони Подшоҳлиги фуқаролари учун визасиз режим жорий қилинади», — дейилади ҳужжатда.
Қайд этилишича, фармон Ўзбекистон ва Саудия Арабистони Подшоҳлиги ўртасида маданий, илмий ва инвестициявий иқлимни яхшилаш, шунингдек, мамлакатларнинг туристик салоҳиятини ривожлантиришга ижобий таъсир кўрсатадиган халқаро муносабатларни ривожлантириш учун янада қулай шарт-шароитларни яратиш мақсадида қабул қилинмоқда, деб ёзади «Газета.уз».

Узбекистан с 1 января вводит для граждан Саудовской Аравии безвизовый режим сроком на 30 дней. Условием является наличие билетов по вылету в свою или третью страну.
С 1 января 2023 года Узбекистан вводит для граждан Саудовской Аравии безвизовый режим сроком на 30 дней при условии представления билетов по вылету в свою или третью страну. Это предусмотрено постановлением президента Шавката Мирзиёева от 16 августа. Оно было подписано за день до его государственного визита в Саудовскую Аравию, где президент сейчас находится.
Решение принято в целях «улучшения культурного, научного и инвестиционного климата, а также создания более благоприятных условий для развития международных отношений между Республикой Узбекистан и Королевством Саудовская Аравия, положительно влияющих на развитие туристического потенциала страны», говорится в документе.
Сейчас Саудовская Аравия входит в перечень стран, для граждан которых действует упрощенный порядок оформления туристских виз. Кроме того, они имеют право безвизового транзитного въезда, временного пребывания и выезда из Узбекистана, пишет «Газета.уз».