Краснодарда чет элликларнинг Россия фуқаролигини олиш учун сохта никоҳдан ўтиш ҳолатлари аниқланди. Бундай вазиятда чет эллик фуқаролар мамлакатдан чиқариб юборилади.
Краснодар ўлкасига хорижий мамлакатлардан келган мигрантларнинг аксарияти Россия фуқаролигини олиш учун Кубань аҳолиси билан оммавий равишда турмуш қуряпти. Бу ҳақда Россия Ички ишлар вазирлигининг Краснодар ўлкаси бўйича бош бошқармаси хабар берди. 2022 йилнинг ўзида вилоятда 50 та сохта никоҳ ҳолати аниқланган.
“Сохта турмуш ўртоқлар “умр йўлдошлари”га оид оддийгина саволларга ҳам жавоб бера олмайдилар. Бу одатда сохта эр ёки хотин фуқароликка ариза бериш учун келганида аниқ бўлади”, – деб таъкидлайди вазирлик матбуот хизмати. Манбаага кўра, бу ҳолатда қўшимча текширувлар ўтказилади –унутмангки, бундай қоидабузарлик ноқонуний миграцияни билдиради.
“Қонунга кўра, бошқа давлат фуқароси турмуш ўртоғи билан яшаш пайтида ўзи сотиб олган мол-мулкини талаб қилишга, шунингдек, эр ёки аёлнинг бири кредит олган тақдирда, ажрашгандан сўнг бу қарзларни тенг тўлаши керак бўлади”,- деб огоҳлантиради Краснодар ўлкаси прокуратураси. Маълум қилинишича, ҳар икки томон – Россия  Федерацияси фуқароси ҳам, чет эллик фуқаро ҳам соҳта никоҳ учун жавобгар ҳисобланади.
Сохта никоҳ ҳолати аниқланганда, чет эллик фуқароларни жарима тўлаш, паспортдаги фуқаролик муҳрини бекор қилиш ва шунингдек, ўз ватанларига чиқариб юбориш чоралари кутади.
Никоҳ судда ҳақиқий эмас, деб топилса, вақтинчалик яшаш учун рухсатнома (РВП) ва яшаш учун рухсатнома (ВНЖ) ўз қонуний кучини йўқотади. Бу ҳақда Sputnik Тожикистон ёзмоқда.

В Краснодарском крае выявлены браки ради получения российского гражданства – при доказательствах фикции союза иностранца ждет выдворение.
Граждане иностранных государств массово вступают в брак с жителями Кубани, чтобы получить гражданство. Об этом сообщили в ГУ МВД России по Краснодарскому краю. Только за 2022 год в регионе раскрыто 50 случаев лжебраков.
“Фиктивные супруги попадаются, когда не могут ответить даже на элементарные вопросы о своей половине. Обычно это происходит, когда липовые муж или жена приходят подавать заявление на оформление гражданства”, – заявили в пресс-службе ведомства.
По данным источника, в таком случае проводятся дополнительные проверки – не стоит забывать, что подобное нарушение означает незаконную миграцию.
“По закону гражданин другого государства имеет право претендовать на имущество своего супруга, приобретенное им во время брака, а также набрать без его ведома кредитов, которые в случае развода придется платить поровну”, – предупреждает прокуратура Краснодарского края.
Также сообщается, что ответственность за фиктивный союз понесут обе стороны: как гражданин РФ, так и иностранного государства. Их ждут денежный штраф и аннулирование заветной печати о гражданстве в паспорте, а также возвращение на родину, уточнили служители закона.
Разрешение на временное проживание и вид на жительство при признании в суде брака недействительным также теряют юридическую силу. Об этом пишет Sputnik Таджикистан.