Самара вилоятида норқулай эпидемиологик вазият сабабли  минтақада қизамиққа қарши эмлаш эълон қилинди.
Самара вилоятида давлат ва хусусий тиббиёт муассасаларининг барча ходимлари ва шунингдек меҳнат мигрантлари қизамиқ касаллигига қарши эмланади.
Айни пайтда вилоятда ноқулай ва хатарли эпидемилогик вазият  қайд этилганлиги ҳақида вилоят бош санитар врачи Светлана Архипова томонидан ҳужжат имзоланди.
Маълум бўлишича Самара вилоятида 2021 йилда бундай инфекция қайд этилмаган, ҳозир эса асосан эмланмаган фуқаролар касал бўлишяпти. Оилавий касалланиш ҳолатлари ҳам аниқланяпти.
“Хавфли касалликнинг тарқалишини тўхтатиш учун қўшимча санитария –эпидемияга қарши чора-тадбирлар ва қизамиққа қарши эмлаш ишларини олиб бориш зарур”,- дейди бош санитар врач.
Архипова вилоят ҳукуматига вакцина сотиб олиш учун пул ажратишни, шунингдек, вилоят аҳолиси ва илгари қизамиқ билан касалланмаган, ушбу инфекцияга қарши эмланмаган чет эл фуқароларини эмлашни тавсия қилди.
Эслатиб ўтамиз, қизамиқ бошқаларга тез юқадиган ўткир инфекцион касалликдир.
Дастлабки босқичдаги касаллик белгилари: умумий заифлик ва танадаги оғриқлар кузатилади, бурун оқади, ҳарорат 38-40°C га кўтарилади, кейинги босқичда эса одам танасига тошмалар тошади.
Қизамиқ билан оғриганидан сўнг, одам кўпгина асоратларни бошидан кечириши мумкин. Булар – отит ва эшитиш қобилиятини йўқотиш, синусит, пневмония, энцефалит, эпилепсия ва кўзнинг кўрмай қолиши ҳолатлари юз бериши мумкин.
Бундай инфекция тарқалган вақтда аввал қизамиқ билан касалланмаганлар, жумладан бир ёшгача ва 5 ёшгача бўлган болалар хавф остида эканлиги таъкидланмоқда. Бу ҳақда Sputnik Тожикистон ҳабар берди.

В Самарской области неблагополучная эпидемиологическая ситуация, из-за чего в регионе объявлена подчищающая иммунизация от кори
Трудовых мигрантов, а также всех сотрудников государственных и частных медучреждений в Самарской области начнут прививать от кори.
В регионе зафиксирована неблагополучная эпидситуация, что следует из документа, подписанного главным санитарным врачом области Светланой Архиповой.
Отмечается, что в 2021-м такой инфекции в регионе не было, а сейчас болеют преимущественно непривитые. Выявляется семейная очаговость.
“Чтобы остановить распространение опасной болезни, нужно провести дополнительные санитарно-противоэпидемические мероприятия и подчищающую иммунизацию против кори”, – сообщает источник.
Архипова рекомендовала правительству области выделить деньги на закупку живой вакцины, а также привить от этой инфекции жителей региона и иностранных граждан, которые раньше не болели корью и не имеют прививок от нее.
Напомним, что корь – острое инфекционное заболевание с высоким уровнем заразности. Симптомы на начальной стадии: общая слабость и ломота в теле; насморк с обильными выделениями; температура 38-40°C, а спустя время наступает следующий этап – период высыпаний.
После перенесенной кори у человека может возникнуть широкий список осложнений: отит и потеря слуха, гайморит, пневмония, энцефалиты, возможны эпилептические припадки и даже слепота.
В зоне риска находятся те, кто никогда не болел корью, а также дети до года и 5 лет. Об этом пишет Sputnik Таджикистан.