Илгари кутиб олувчиларни бинога киритиш аэропортларда фаолият юритувчи бир қатор тузилмаларнинг ҳужжатлари билан чекланган эди. Бугундан бошлаб барча кутиб олувчилар учиб келиш залларига кириб, терминал ичида божхона ҳудудигача бўлган жойда учиб келаётган йўловчиларни кутишлари мумкин бўлади.
“Ниҳоят, бизнинг таклифлар эшитилгани ва давлат раҳбарияти томонидан иродали қарор қабул қилинганидан жуда ҳурсандмиз. Биламан, муаммо кўп йиллар давомимда мавжуд эди. Одамлар иссиқда ва совуқда ташқарида туришган ва хавфсизлик нуқтаи назаридан ва бошқа бир қатор сабабларга кўра уларни ичкарига киритиш тақиқланган. 2018 йилда қурилган учиб келиш зали ҳам халқаро стандартларга жавоб бермайди, унда кутиб олувчилар учун жой ажратилмаган. Унинг устига зал жуда кичкина. Биз ҳозирда бинонинг олд қисмни суриш орқали зал майдонини кўпайтириш лойиҳасини ишлаб чиқмоқдамиз, бу ерда кутиб олувчилар учун шароит яратиш мумкин бўлади. Жараён, зал атрофида кўплаб коммуникациялар ўрнатилганлиги сабабли мураккаблашмоқда. Ҳар сафар, биз мавжуд аэропортни қайта қуриш, кенгайтириш, қулайроқ қилиш учун ҳаракат қилишга қўл урганимизда, пойтахтимизга янги аэропорт қуриш керак эканлигига ишонч ҳосил қилмоқдамиз. Аммо, аэропортлар бир кунда бунёд этилмаслигини ҳисобга олиб, имкон қадар мавжуд аэропортни реконструкция қилмоқдамиз”, – деди Uzbekistan Airports авиакомпанияси бошқаруви раиси Раъно Жўраева.
Шуни таъкидлаш керакки, аномал совуқлар шароитида аэропорт хизматлари парвозлар хавфсизлигига эътиборни кучайтирмоқда. Ноқулай об-ҳаво шароитлари – совуқ ҳаво ҳарорати, қор ёғиши – парвозлар хавфсизлигини таъминлаш учун самолётларни музга қарши суюқлик билан ишлов бериш жараёнини назарда тутади. Бу жараён одатда ҳар бир самолёт учун тахминан 30 дақиқа давом этса, ҳозирги пайтда ҳар бир самолётга ишлов бериш 1 соатдан 1,5 соатгача вақт олмоқда. Албатта, бу рейсларнинг кечикишига олиб келди. Дунёнинг қатор мамлакатларида бундай об-ҳаво шароитлари туфайли аэропортларни ёпиш амалиёти мавжуд. аммо, Ўзбекистон аэропортлари йўловчиларни жадвалдаги ўзгаришлар ҳақида хабардор қилган ҳолда ишлашга қарор қилди.
“Бугун ишонч билан айта оламанки, аэропортларимиз мураккаб об-ҳаво шароитида учиш ва қўниш операцияларини барқарор амалга ошириш учун етарли ресурсларга эга. Гап нафақат машиналар, балки халқаро тажрибага эга малакали кадрлар ҳақида ҳам бормоқда. Йўловчи оқими бўйича энг гавжум аэропорт, бу Тошкент аэропортидир – у ерда кунига юздан ортиқ рейслар амалга оширилади.
Хендлинг компанияси ва аэродром хизмати об-ҳаво шароитининг ёмонлашиши арафасида барча захира кучларини жамлашга муваффақ бўлишди. Жумладан, 10 январь куни соат 00:00 дан 23:59 га қадар Ўзбекистон халқаро аэропортлари томонидан 152 та рейсга хизмат кўрсатилган бўлса, шундан 93 таси “Тошкент” аэропортида амалга оширилган. Ҳар бир самолётга ишлов бериш учун бир соатдан кўпроқ вақт кетганини ва барча махсус техникалар парки, шундай совуқда аэродромда ишлаган ходимларни ҳисобга олмаганда, учиш-қўниш йўлаги ва юриш йўлакларини тозалашга чиққанини ҳисобга олсак, бу жуда юқори кўрсаткич”. – деб қўшимча қилди Раъно Жўраева.

В связи с аномальными морозами аэропорты республики получили разрешение пускать в здание терминалов встречающих.
Ранее допуск людей в здание был ограничен документами ряда структур, осуществляющих свою деятельность в аэропортах. С сегодняшнего дня все встречающие смогут попасть в залы прилета и ожидать прибывающих пассажиров внутри терминала, до таможенной зоны.
«Мы очень рады, что наконец-то нас услышали и поддержали, и руководство страны приняло волевое решение. Я знаю, что проблема существовала долгие годы. Люди стояли на улице в жару и холод, и в целях безопасности и еще по ряду причин их не пускали внутрь. Зал прилета, построенный в 2018 году, также не соответствует мировым стандартам, в нем просто не предусмотрена зона для встречающих. Он очень тесный. Мы сейчас разрабатываем проект по увеличению зоны прилета за счет выдвижения вперед фасада здания, где можно будет создать нормальные условия для встречающих. Процесс осложняется тем, что на этой территории проложено множество коммуникаций. И всякий раз, когда мы пытаемся переделать, расширить, сделать удобнее существующий аэропорт, мы понимаем, что столице просто необходимо строить новую воздушную гавань. Но учитывая, что аэропорты не строятся за один день, мы все-таки будем насколько это возможно реконструировать нынешний», – отметила председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева.
Стоит отметить, что в условиях аномальных морозов службы аэропортов уделяют повышенное внимание безопасности полетов. Неблагоприятные метеоусловия — минусовая температура, снегопад — подразумевают процесс обработки воздушных судов противообледенительной жидкостью для обеспечения безопасности полетов. Если обычно этот процесс занимает порядка 30 минут на каждое воздушное судно, во время снегопада на каждый самолет уходило от 1 до 1,5 часов. Безусловно, это приводило к задержкам рейсов. При подобных погодных аномалиях в ряде стран мира существует практика закрытия аэропортов. Но аэропорты Узбекистана приняли решение работать, информируя пассажиров об изменениях в расписании.
«Сегодня я могу с уверенностью сказать, что наши аэропорты располагают достаточными ресурсами для стабильного осуществления взлетно-посадочных операций в сложных погодных условиях. Речь идет не только о машинах, но и о квалифицированных кадрах, имеющих международный опыт. Самым загруженным по пассажироперевозкам является аэропорт «Ташкент» – более ста рейсов в сутки. Хендлинговая компания и аэродромная служба аккумулировали все резервные силы накануне ухудшения погодных условий. Так, в пиковый день, 10 января с 00:00 до 23:59 международными аэропортами Узбекистана обслужено 152 рейса, из них «Ташкент» обслужил 93 рейса. Это очень высокий показатель, учитывая, что на облив каждого самолета уходило больше часа и целый парк машин выходил на очистку взлетно-посадочной полосы и рулежных дорожек, не говоря уже о людях, которые в такой холод работали на летном поле», – добавила Рано Джураева. Об этом пишет телеграм канал Uzbekistan Airports.