Россияда давлат хизматларини кўрсатиш муддати 20 кундан 15 иш кунигача қисқартирилган.
Сизларни Россияда 2023 йилда қонунчилик соҳасида киритилган янгиликлар билан таништиришни давом этамиз: Фуқаролиги бўлмаган шахсларга миграция картаси керак эмас
Агар сиз фуқаролиги бўлмаган шахсни веб-сайт орқали рўйхатдан ўтказишингиз керак бўлса ва унинг фақат вақтинчалик шахсий гувоҳномаси бўлса, у ҳолда рўйхатдан ўтиш пайтида миграция картасини тақдим этиш шарт эмас.
Хорижлик талабалар учун ўзгаришлар
Россиядаги олий ўқув юртларида таҳсил олаётган хорижлик талабалар учун    яшаш учун рухсатнома (РВП) олиш осонроқ бўлади. Давлат таълим муассасаларида ўқиш учун Россияга келган хорижликлар энди соддалаштирилган тартибда вақтинчалик яшаш учун рухсатнома олишлари мумкин.
Яъни: Россия Федерациясига давлат таълим муассасалари ёки давлат илмий ташкилотида ўқиш учун келган чет эл фуқаролари таълим бўйича вақтинчалик яшаш учун рухсатнома (РВПО) олишлари мумкин.
Тегишли қоидалар 2023 йил 1 январдан кучга кирди. “РВПО” чет элликларга ариза асосида берилади. Бундан ташқари, бу тоифадаги шахслар ўқишни тугатганидан кейин 3 йил ичида соддалаштирилган тартибда доимий яшаш учун рухсатнома (ВНЖ) олиш ҳуқуқига эга бўлишлари аниқланган.
“РВПО” учун ариза топширган чет элликлар рус тилини билиши, Россия тарихи ва Россия қонунчилиги асосларини билиш фактини тасдиқлашлари шарт эмас. Шунингдек, яшаш жойи тўғрисида ҳар йили хабарномани тақдим этишга ҳам мажбур эмас.
Таклифномаларни расмийлаштириш муддатлари қисқартирилди
Россия Ички ишлар вазирлигининг буйруғига кўра, 12 декабрдан бошлаб чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга ушбу мамлакатга кириш таклифномалар бериш муддати қисқартирилди.
Давлат хизматларини кўрсатиш муддати 20 кундан 15 иш кунигача қисқартирилган
Бу юқори малакали мутахассислар ва уларнинг оила аъзоларини киритиш учун таклифномалар бериш билан боғлиқ бўлмаган ҳолатларга нисбатан қўлланилади.
Шунингдек, хизматларни кўрсатиш муддати бир қатор сабабларга кўра қисқартирилади:
• шошилинч даволаниш зарурати;
• яқин қариндошининг оғир касаллиги ёки вафоти;
• чет эл фуқаросининг Россияга зудлик билан киришини талаб қиладиган бошқа ҳолатлар.
Давлат хизматларини кўрсатганлик учун давлат божи миқдори тўғрисидаги маълумотлар Ягона порталда жойлаштирилади.

Срок предоставления госулуги в РФ сокращен с 20 до 15 рабочих дней.
Продолжаем рассказывать какие изменения вступили в силу  с 1 января 2023 года для иностранных граждан в России: Лицам без гражданства не нужна миграционная карта
Если нужно поставить через сайт на миграционный учёт лицо без гражданства и у него только временное удостоверение личности, то ему не нужно предоставлять миграционную карту при регистрации.
Изменения для иностранных студентов
Иностранным студентам, которые обучаются в высших учебных заведениях России, будет проще получить разрешение на проживание.
Прибывшие в Россию для получения образования в государственных организациях иностранцы теперь могут упрощенно получить разрешение на временное проживание. То есть: иностранные граждане, прибывшие в РФ в целях обучения в государственной образовательной или государственной научной организации, смогут получить разрешение на временное проживание в целях получения образования (РВПО)
Соответствующие положения вступили в силу с 1 января 2023 года. РВПО будет выдаваться иностранцам по заявлению.
Кроме того, уточняется, что указанная категория лиц получит право в течение 3 лет после окончания обучения в упрощенном порядке получить вид на жительство в России.
Иностранцы, обращающиеся за получением РВПО, не должны подтверждать факт владения русским языком, знание истории России и основ законодательства России, а также ежегодно подавать уведомление о проживании.
Сроки приглашений уменьшили
Согласно приказу МВД России, с 12 декабря сократился срок оформления приглашений на въезд иностранцам и лиц без гражданства в эту страну.
Срок предоставления госулуги сокращен с 20 до 15 рабочих дней.
Это касается случаев, не связанных с оформлением приглашений на въезд высококвалифицированных специалистов и членов их семей.