Мигрантлар транспорт воситаларини бошқариш учун Россияда ҳайдовчилик гувоҳномаларини олишлари керак.
Кўпинча бу Ўзбекистон ва Тожикистон фуқаролари учун зарур бўлади. Россияга борган мигрантлар гувоҳномани олишлари учун қандай ҳужжатлар керак бўлиши ҳақида маълумот берамиз.
Агар сиз ўз ватанингизда ҳайдовчилик гувоҳномасини олган бўлсангиз, уни алмаштириш учун йўл ҳаракати хавфсизлиги давлат инспекциясига (ГИБДД) мурожаат қилишингиз ва қуйидаги ҳужжатлар тўпламини тақдим этишингиз керак бўлади:
• рус тилига таржима қилиб, тасдиқланган паспорт;
• ҳайдовчилик гувоҳномаси (талаб қилинса, таржима қилинган ва тасдиқланган кўринишда);
• доимий яшаш учун рухсатнома ёки вақтинчалик яшаш учун рухсатнома мавжудлиги тўғрисида белги (паспортга қўйилади);
• тиббий кўрикдан муваффақиятли ўтганлиги тўғрисида Россия тиббиёт муассасасидан маълумотнома;
• имтиҳонлардан ўтиш учун давлат божини тўлаганлиги ҳақида квитанциялар.
Эски гувоҳномалар сизда қолади. Шунингдек, сизнинг эски тоифангиз ҳайдовчилик имтиҳонини муваффақиятли топширган ҳолда янги гувоҳномага ўтказилади.
Агар сиз  ҳайдовчилик гувоҳномасига эга бўлмасангиз ёки имтиҳондан ўта олмасангиз, сиз ҳайдовчилик мактабида умумий тартибда ўқишингиз ва умумий тарзда имтиҳон топшириб, ҳайдовчилик гувоҳномасини олишингиз мумкин.

Многим мигрантам для работы в России, связанной с транспортными перевозками, требуется получение российских прав.
Чаще всего это оказывается необходимым гражданам Узбекистана и Таджикистана. В этом материале мы расскажем, какие документы вам для этого могут понадобиться.
В случае если у вас есть права, полученные в родной стране, их можно будет поменять на российские, пройдя экзамен в ГИБДД.
Для этого вам необходимо будет обратиться в отделение ГИБДД и предоставить следующий набор документов:
• паспорт с заверенным переводом на русский язык;
• имеющееся водительское удостоверение (при необходимости – с переводом);
• вид на жительство или отметку о наличии РВП (ставится в паспорт);
• справку из российского медучреждения об успешном прохождении медкомиссии;
• квитанции об уплате госпошлины за экзамены.
Старые права, при этом остаются у вас. Также, в российские права и переносится ваша старая категория, при условии успешной сдачи водительского экзамена.
В случае, если прав у вас ранее не было, или вы не смогли сдать экзамен, вы можете в общем порядке пройти обучение в автошколе и получить права в общем порядке. Никаких ограничений для иностранных граждан в российском законодательстве не предусмотрено.