Ўзбекистон Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов ва «Газпром» раҳбари Алексей Миллер Россия ва Ўзбекистон ўртасида газ соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича «йўл харитаси»ни имзолади. Бу ҳақда холдинг матбуот хизмати хабар берди.
Ҳужжат 24 январь куни ишчи учрашувда имзоланган, унда Миллер ва Мирзамаҳмудов ҳамкорликнинг жорий ва истиқболли масалаларини кўриб чиқишган. Бошқа тафсилотлар берилмаган.
Бундан олдин, 18 январь куни Миллернинг Қозоғистон Бош вазирининг биринчи ўринбосари Роман Скляр билан учрашувида «Газпром» Қозоғистон билан газ соҳасида ҳамкорлик бўйича йўл харитасини имзолаган эди.
Қозоғистон ҳукумати маълумотларига кўра, ҳужжат «томонларнинг ўзаро ҳамкорлигининг асосий йўналишлари, жумладан, Қозоғистон газини Оренбург ГҚЗда қайта ишлаш, Россия газини Қозоғистонга етказиб бериш имкониятлари, шунингдек, ҳамкорликнинг истиқболли лойиҳаларини» белгилайди.
2022 йил ноябрь ойи охирида Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тўқаев Россия президенти Владимир Путиннинг «уч томонлама газ иттифоқи»ни тузиш таклифини маълум қилди. Кейинроқ Қозоғистон ТИВ ташаббусни синчковлик билан ўрганишни таклиф қилиб, Қозоғистон ўз ҳудудидан санкцияларни четлаб ўтишга йўл қўймаслигини таъкидлади.
Ўзбекистон Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 7 декабрь куни Тошкентга Россия ва Қозоғистон билан «уч томонлама газ иттифоқи»ни тузиш бўйича таклифлар келиб тушмаганини айтди. Унинг эслатишича, Ўзбекистон Россия билан умумий чегарага эга эмас, Россия гази фақат Қозоғистон орқали транзит шаклида келиши мумкин. Демак, Тошкент Остона билан ёнилғи етказиб бериш бўйича музокаралар олиб боради, лекин ҳеч қандай иттифоқ доирасида эмас.
«Биз миллий манфаатларимизни ҳеч қачон хавф остига қўймаймиз. Агарда сиз айтаётган чорага йўл қўядиган бўлсак ҳам (гап Россия газини ҳарид қилиш ҳақида – «Фарғона» изоҳи), фақатгина тижорий олди-сотди шартномалари орқали амалга оширамиз. Бунинг эвазига бирор сиёсий шарт қўйилишига йўл қўймаймиз. Агар газни чегарамизгача олиб келиб, бизга маъқул нархда берса, оламиз, бўлмаса йўқ. Бошқа чораларни кўрамиз», — деди Мирзамаҳмудов.
Кремль газ иттифоқи ғояси ҳеч қандай сиёсий шартларни назарда тутмаслигини айтиб, барчани тинчлантиришга ҳаракат қилди. «Гап, албатта, тижорат томони, давлатлар манфаатлари, тижорат манфаатлари, биринчи навбатда, иштирокчи давлатлар манфаатларини кўзлаб ҳаракатларни мувофиқлаштириш ҳақида кетмоқда, бу йўналишда ишлар давом этади», — дея масалага ойдинлик киритганди РФ президенти матбуот котиби Дмитрий Песков.
Декабрь охирида Россия Федерацияси Бош вазири ўринбосари Александр Новак Россия ушбу турдаги ёқилғи истеъмоли ортиши фонида Қозоғистон ва Ўзбекистоннинг ички бозорларига газ етказиб бериш бўйича музокаралар олиб бораётганини маълум қилганди.
«Биз Қозоғистон ва Ўзбекистондаги ҳамкорларимиз билан уларнинг ички бозорига газ етказиб бериш ҳажмини ошириш масаласини муҳокама қилмоқдамиз, чунки уларнинг истеъмоли ортиб бормоқда», — деди Новак.
Ўзбекистон Бош вазири Абдулла Арипов 23 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда Мирзамаҳмудовга табиий газ, электр энергияси, кўмир ва мазут импорти билан боғлиқ масалаларни қайта кўриб чиқиш, муқобил ҳамкорлар билан музокаралар олиб бориш ва келишувларга эришиш учун барча зарур чораларни кўришни топширди. Маълум қилинишича, 2022 йили Ўзбекистонда 51,7 миллиард куб метр газ қазиб олинган бўлса, бу йили қазиб олишни 56,3 миллиард куб метрга етказиш режалаштирилган.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов и председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер подписали дорожную карту о развитии сотрудничества России и Узбекистана в газовой сфере.
Об этом сообщает пресс-служба холдинга.
Документ подписан в ходе рабочей встречи 24 января, на которой Миллер и Мирзамахмудов рассмотрели актуальные и перспективные вопросы взаимодействия. Другие подробности не приводятся.
Ранее, 18 января, «Газпром» подписал дорожную карту о сотрудничестве по газу с Казахстаном – на встрече Миллера с первым заместителем премьер-министра Казахстана Романом Скляром.
Как сообщили в правительстве Казахстана, документ определяет «основные направления взаимодействия сторон, в частности, по вопросам переработки казахстанского газа на Оренбургском ГПЗ, возможности поставок российского газа в Казахстан, а также перспективные проекты сотрудничества».
В конце ноября 2022 года президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев сообщил о предложении президента России Владимира Путина сформировать «тройственный газовый союз». Позднее в казахстанском МИДе предложили сначала внимательно изучить инициативу, заверив, что Казахстан не позволит использовать свою территорию для обхода санкций.
Глава Минэнерго Узбекистана Журабек Мирзамахмудов 7 декабря сообщил, что Ташкент еще не получал предложений по поводу «тройственного газового союза» с Россией и Казахстаном. Он напомнил, что, поскольку Узбекистан не имеет общей границы с Россией, российский газ может поступать только транзитом через Казахстан. Это значит, что Ташкент будет договариваться о поставках топлива с Астаной, но не в рамках какого-либо союза.
«Мы никогда не поставим под угрозу наши национальные интересы. Даже если мы пойдем на то, о чем вы говорите (речь о покупке газа у России. – Прим. «Ферганы»), мы сделаем это только через коммерческие контракты. Мы не допустим, чтобы взамен нам навязывались какие-либо политические условия. Если газ доставят до нашей границы и отдадут нам по разумной цене и в нужном объеме, мы его получим, если нет — найдем альтернативные варианты», — заявил Мирзамахмудов.
В Кремле успокоили, что идея газового союза не подразумевает никаких политических условий. «Речь идет о, естественно, коммерческой стороне, речь идет о координации действий в интересах государств, коммерческих интересов прежде всего стран-участниц, в этом направлении работа продолжает вестись», — пояснил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
В конце декабря вице-премьер РФ Александр Новак сообщил, что Россия ведет переговоры по поставкам газа для внутренних рынков Казахстана и Узбекистана на фоне увеличения потребления ими этого вида топлива.
«Также мы обсуждаем с нашими партнерами из Казахстана, Узбекистана рост поставок газа на их внутренний рынок, так как у них увеличивается потребление», — сказал Новак.
На совещании 23 января премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов поручил Мирзамахмудову пересмотреть вопросы, связанные с импортом природного газа, электроэнергии, угля и мазута, провести переговоры с альтернативными партнерами и заблаговременно принять все необходимые меры для достижения договоренностей. Сообщалось, что в 2022 году в Узбекистане было добыто 51,7 млрд кубометров газа, в текущем планируется увеличить объем добычи до 56,3 млрд кубометров.