Россия ҳукумати томонидан чет эл фуқаролари бармоқ изларини мажбурий рўйхатга олиш қонун лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
2022 йилда Россияда 3,5 миллион меҳнат мигрантлари дактилоскопиядан ўтган, яъни бармоқ изларини топширган.
Россия Ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари, полиция генерал-полковниги Александр Горовойнинг айтишича, 26 минг киши бармоқ изларини топширишдан воз кечишган ва малакатдан чиқариб юборилган.
Бу ҳақда Россия Федерацияси Ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари, полиция генерал-полковниги Александр Горовой маълум қилди.
“2022 йилда Россияга узоқ муддатга ёки ишлаш мақсадида келган 3,5 миллиондан ортиқ чет эл фуқаролари бармоқ изларини мажбурий рўйхатга олишдан ўтдилар.
Ушбу тартибдан бўйин товлаган 26 минг кишига нисбатан Россияда вақтинча бўлиб туриш муддати қисқартирилиб, кейинчалик мамлакатдан ташқарига депортация қилишга қарор қилинган”, – деди у “Щит и меч” газетасига берган интервьюсида.
Горовойнинг таъкидлашича, хорижлик фуқаролар ва уларнинг иш берувчилари устидан назоратни кучайтириш Россия Ички ишлар вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган миграция сиёсати тўғрисидаги қонун лойиҳасида кўзда тутилган ва ҳозирда Россия ҳукумати томонидан ишлаб чиқилмоқда.
“Масалан, ушбу қонун лойиҳаси (амалдаги қонунчиликдан фарқли равишда) бармоқ изини қайд этишдан ўтиш мажбурияти барча хорижлик фуқароларга тааллуқлидир”, – дея қўшимча қилди у. Бундан ташқари, унинг сўзларига кўра, Россияга келаётган хорижлик фуқароларнинг шахсини аниқлаш, шу жумладан биометрик маълумотлар бўйича ҳам мамлакатга киришда давлат чегараси орқали ўтказиш пунктида амалга оширилади, деб хабар берди ТАСС.

Первый замминистра внутренних дел генерал-полковник полиции Александр Горовой сообщил, что 26 тыс. человек уклонились и были высланы за пределы страны.
Об этом сообщил первый замминистра внутренних дел РФ генерал-полковник полиции Александр Горовой.
“В 2022 году свыше 3,5 млн иностранных граждан, прибывших в Россию на длительный срок или с целью осуществления трудовой деятельности, прошли обязательную дактилоскопическую регистрацию. В отношении 26 тыс. человек, уклонившихся от данной процедуры, приняты решения о сокращении срока временного пребывания в РФ с последующей высылкой за пределы страны”, – сказал он в интервью газете “Щит и меч”.
Горовой отметил, что усиление контроля за иностранными гражданами и их работодателями предусмотрено в разработанном МВД России законопроекте по миграционной политике, который в настоящее время дорабатывается в правительстве России. “Например, в этом законопроекте (в отличие от действующего законодательства) обязанность прохождения дактилоскопической регистрации распространяется на всех иностранных граждан”, – добавил он. Кроме того, по его словам, идентификация личности прибывающих в Россию иностранных граждан, в том числе по биометрическим данным, будет проводиться непосредственно в пункте пропуска через государственную границу при въезде в страну. Об этом сообщает ТАСС.