Россия пойтахтида мигрантларни текшириш кучайтирилди. Эндиликда миграция ҳужжатларини қалбакилаштириш бўйича маъмурий жарималар ўрнига оммавий равишда жиноий ишлар қўзғатила бошланди.
Мигрантларни оммавий текширишга нафақат маҳаллий аҳоли, балки журналистлар ҳам эътибор қаратди. Қолаверса, авваллари турли ҳужжатларни қалбакилаштириш (рўйхатдан ўтказишдан тортиб то меҳнатга оид патентларгача) маъмурий кодекс бўйича жазога тортилиб, жаримага тортилгани, оғир ҳолларда эса ўз ватанига депортация қилингани ҳам эътиборни тортади. Ҳозир эса кўпроқ иш қўзғатилмоқда. Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 327-моддаси “Ҳужжатларни қалбакилаштириш” энг кўпи икки йилгача қамоқ жазосини назарда тутади.
Ушбу моддага кўра, мигрантларнинг ўзлари ҳам, сохта ҳужжатлар тайёрлаш ва сотиш билан шуғулланувчи шахслар ҳам жалб этилиши мумкин. Аммо сохта ҳужжатларни тайёрлайдиганларни топиш жуда қийин бўлганлиги сабабли, терговчилар,одатда харидорларга қарши айбловлар билан чекланишади.
Бундан ташқари, “База” нашрининг ёзишича, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари ўз хонадонларида мигрантларни сохта рўйхатга олганларга кўпроқ эътибор бера бошлаган.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларининг бундай эътиборига нима сабаб бўлди, бу жиддий савол албатта. Эҳтимол, бир вақтнинг ўзида таниқли федерал амалдорларнинг бир нечта баёнотлари сабаб бўлган.
Биринчидан, тергов қўмитаси раҳбари ўтган йил охирида мамлакатда хориж фуқаролари ўртасида жиноятлар кўпайганини маълум қилди ва ўз қўл остидагиларини мигрантлар меҳнатидан фойдаланаётган иш берувчиларни диққат билан кузатишга чақирди. Ва яқинда, 2022 йил февраль ойида Россия Федерацияси Хавфсизлик Кенгашининг миграция сиёсатини такомиллаштириш бўйича комиссиясини бошқарган Дмитрий Медведев “Россияда этник анклавларнинг пайдо бўлиши хавфи борлигини” эълон қилди.

Проверку мигрантов ужесточили в российской столице. Теперь за подделку миграционных документов вместо административных штрафов начали массово возбуждать уголовные дела.
На массовые проверки мигрантов обратили внимание не только местные жители, но и журналисты. Причем особо бросается в глаза тот факт, что раньше за подделку различных документов (от регистрации до патентов на работу) наказывали по административному кодексу и выписывали штрафы, либо в крайнем случае депортировали на родину. Сейчас же все чаще стали возбуждать уголовные дела. Статья 327 УК РФ «Подделка документов» подразумевает максимальное наказание до двух лет лишения свободы.
По этой статье могут быть привлечены как сами мигранты, так и люди, кто занимается изготовлением и продажей фальшивых документов. Но так как добраться до последних очень сложно, следователи, как правило, ограничиваются обвинениями в адрес покупателей.
Помимо этого, издание «База» пишет о том, что правоохранители стали чаще обращать внимания и на тех, кто фиктивно прописывает мигрантов у себя в квартирах.
С чем связано такое внимание правоохранителей – большой вопрос. Возможно, триггером послужили сразу несколько заявлений видных федеральных чиновников.
Сначала глава СК в конце прошлого года заявил о росте преступлений в стране среди иностранных граждан и призвал подчиненных внимательнее следить за работодателями, которые используют труд мигрантов. А недавно и Дмитрий Медведев, который возглавил в феврале 2022 года комиссию Совета безопасности РФ по вопросам совершенствования миграционной политики, заявил о «существовании риска образования этнических анклавов в России».