Тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил Борис Титов Россия Федерацияси Бош вазирининг ўринбосари Татьяна Голиковага хорижлик фуқаролар учун меҳнат патентининг амал қилиш муддатини 12 ойдан 36 ойгача оширишни таклиф қилди.
“Қонунда патент олиш учун аризани кўриб чиқишга белгиланган муддат 10 кундан ошмайди. Шунда ҳам, зарур бўлган барча ҳужжатларни тўплаш ва қайта ишлашга мигрантларда 20 кунгача вақт кетади”, деб ёзади Титов.
Унинг сўзларига кўра, хорижлик ишчилар ҳар йили янги патент олиш учун 30 кунгача вақт сарфлашлари керак бўлиб, бу вақт ичида иқтисодий айланмадан чиқиб кетишади.
“Тадбиркорлар ҳам мигрантларнинг ишламай қолишларидан зарар кўрадилар ва бюджетга камроқ шахсий даромад солиғи тушади, чунки иш берувчи янги патентни рўйхатдан ўтказиш даврида чет эллик ишчилар учун солиқ тўламайди”,-дейди Тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил. Бу ҳақда “Мигрант Медиа” хабар берди.

Уполномоченный по защите предпринимателей Борис Титов предложил зампреду правительства РФ Татьяне Голиковой увеличить предельный срок действия трудового патента для иностранных граждан с 12 до 36 месяцев.
«Несмотря на то, что установленный законом срок для рассмотрения заявления о выдаче патента не может превышать 10 дней, еще до 20 дней уходит у мигрантов на сбор и оформление всех необходимых для его получения документов, – пишет Титов.
По его данным, иностранные работники ежегодно вынуждены тратить до 30 дней на оформление нового патента, выпадая на это время из экономического оборота.
«Предприниматели несут убытки от их простоя, а бюджет недополучает НДФЛ, поскольку в период оформления нового патента работодатель налоги за иностранных работников не платит», – констатирует уполномоченный по защите предпринимателей. Об этом пишет “Мигрант Медиа”.