Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ахбороти.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг топшириғига мувофиқ Туркиядаги зилзила оқибатларини бартараф этиш мақсадида сафарбар этилган Ўзбекистон республикаси фавқулодда вазиятлар вазирлиги вакиллари Ҳатай вилоятининг Овакент қишлоғида қидирув-қутқарув ишларини бошлади. Бу ҳудудда асосан 10 мингдан кўп этник ўзбеклар истиқомат вилади.
Ўзбекистоннинг Анқара шаҳридаги Элчихонаси ва Ўзбекистоннинг Истанбулдаги Бош консулхонаси томонидан фуқароларимизни табиий офат ҳудудларидан хавфсиз жойларга кўчириш ва мамлакатимизга олиб келтишга қаратилган қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, 3-6 феевраль кунлари Каҳраманмараш шаҳрида 20 ёшгача бўлган ёшлар ўртасида эркин кураш бўйича халқаро мусобақада иштирок этган Ўзбекистон терма жамоаси Туркия томони билан ҳамкорликда Анқарадаги таълим марказига вақтинчалик жойлаштирилди ва уларни Ўзбекистонга қайтариш масалалари ишлаб чиқилмоқда.
2023 йил 7 февраль (Тошкент вақти билан) соат 10:00 ҳолатига кўра, зилзила оқибатида Малатья провинциясида бир нафар Ўзбекистон фуқароси ҳалок бўлганини афсус ва чуқур қайғу билан қайд этамиз. Ташқи ишлар вазирлиги марҳуманинг оила аъзолари ва яқинларига ўз ҳамдардлигини билдиради.
Бундан ташқари, тўрт нафар ҳамюртимиз бедарак йўқолган. Уларни топиш бўйича тезкор қидирув-қутқарув ишлари амалга оширилмоқда.
Ҳозирда зилзила оқибатида зарар кўрган фуқароларимизга тегишли ёрдам кўрсатиш ва уларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш мақсадида Ўзбекистоннинг Анқара шаҳридаги Элчихонаси қошида 24 соат фаолият юритадиган штаб ташкил этитлган бўлиб, унга қуйидаги рақам орқали мурожаат қилиш мумкин:

Сообщение Министерства иностранных дел Республики Узбекистан.
Представители Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, направленные в Турецкую Республику в соответствии с поручением Президента Шавката Мирзиёева в целях ликвидации последствий землетрясения, приступили к поисково-спасательным работам в селе Овакент Хатайской области, где проживают более 10 тысяч этнических узбеков.
Посольство Республики Узбекистан в г.Анкаре и Генеральное консульство Республики Узбекистан в г.Стамбуле принимают меры по перемещению граждан нашей страны из районов стихийных бедствий в безопасные места и их возвращению на Родину.
В частности, члены сборной Узбекистана, принимавшей участие в международных соревнованиях по вольной борьбе среди молодежи до 20 лет 3-6 февраля в г.Кахраманмараш, при поддержке турецкой стороны временно размещены в образовательном учреждении в г.Анкаре. В настоящее время прорабатывается вопрос их возвращения в Узбекистан.
Вместе с тем, с сожалением и глубокой печалью сообщаем, что по состоянию на 10.00ч. 7 февраля 2023 года (по ташкентскому времени) гражданка Узбекистана погибла в провинции Малатья в результате землетрясения. МИД Республики Узбекистан выражает свои соболезнования родным и близким погибшей.
Кроме того, четверо наших соотечественников числятся пропавшими без вести. Проводятся поисково-спасательные работы по установлению их местонахождения.
В настоящее время в Посольстве Узбекистана в г.Анкаре создан круглосуточный штаб для оказания помощи нашим гражданам, пострадавшим от землетрясения, и рассмотрения их обращений: +90-538-035-85-34.