Тожикистон расмийлари Россияда ишлаётган, расман ишга кирган ва Россия Федерацияси Пенсия жамғармасига пул ўтказаётган тожикистонлик меҳнат мигрантлари Россия пенсиясини олишини тасдиқлади. Бу ҳақда “Озоди” радиоси хабар берди.
Биринчи мигрантлар ушбу давлатдан пенсия олиш учун зарур ҳужжатларни тақдим этиб бўлишди, деди Тожикистон ижтимоий суғурта ва пенсия агентлиги раҳбари Дилмурод Давлатзода.
Тожикистон ва Россия ўртасида тожик меҳнат мигрантларини пенсия билан таъминлаш бўйича келишув 2021 йилда имзоланган эди. Ҳужжат Россия томонидан 2014-2015 йилларда ишлаб чиқилган. Турли ташкилотларда бу ҳужжатни муҳокама қилиш ва маъқуллаш учун етти йил вақт кетди.

Власти Таджикистана подтвердили, что таджикские трудовые мигранты, работающие в России, официально оформленные на работу и отчисляющие деньги в Пенсионный фонд РФ, будут получать российскую пенсию. Об этом пишет Радио Озоди.
Первые мигранты уже предоставили необходимые документы для получения пенсии из этой страны, сообщил глава Агентства социального страхования и пенсионного обеспечения Таджикистана Дилмурод Давлатзода.
Соглашение о пенсионном обеспечении таджикских трудовых мигрантов между Таджикистаном и Россией было подписано в 2021 году. Документ был разработан Россией еще в 2014—2015 годах. Обсуждения и согласования в разных инстанциях продолжались целых семь лет.