2023 йил 27 январда Пермь ўлкаси губернаторининг 2023 йил 16 январдаги 2-сонли Фармонига кўра Пермь ўлкаси ҳудудида меҳнат фаолияти билан шуғулланувчи чет эл фуқароларининг қайси касбларда ишлаши тақиқланганлиги белгиланди.
Фармонга мувофиқ, Пермь ўлкаси ҳудудида қуйидаги фаолият турларига хорижлик ишчиларни жалб қилиш тақиқланди:
• нефть ва газ қазиб олиш;
• нефть маҳсулотларини ишлаб чиқариш;
• ихтисослашмаган дўконларда чакана савдо билан шуғулланиш;
• махсус дўконларда ичимликлар сотиш;
• махсус дўконларда тамаки маҳсулотларининг чакана савдоси билан шуғулланиш;
• хавфли юкларни ташиш.
Шунингдек чет эллик мигрантларга қуйидаги йўловчи ташувчи транспортларни бошқариш тақиқланган:
• йўловчиларни шаҳар ичида ва шаҳар атрофидаги транспортда, шаҳарлараро автобусларда, таксиларда ва ҳайдовчи билан ижарага олинган автомобилларда ташиш.
Фармон қонуний равишда Пермь ўлкасида бўлиб турган ва меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун патент олган барча чет эллик мигрантларга нисбатан қўлланилади.
Шу билан бирга, иш берувчилар Пермь ўлкасида берилган патентларнинг амал қилиш муддатини ва фармоннинг кучга кирган санасини ҳисобга олишлари шарт. Фармоннинг тўлиқ матни билан Пермь ўлкаси губернатори ва ҳукуматининг расмий веб-сайтида танишиш мумкин.

27 января 2023 года вступил в силу Указ Губернатора Пермского края от 16 января 2023 года № 2 «Об установлении на 2023 год запрета на привлечение иностранных граждан, осуществляющих трудовую деятельность на территории Пермского края на основании патентов по видам экономической деятельности». Указ выпущен на основании пункта 16 статьи 13.3 и пункта 6 статьи 8.1 Федерального закона от 25 июля 2022 года № 115 ФЗ «О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации».
В соответствии с указом, на территории Пермского края вводится запрет на привлечение иностранных работников по следующим видам деятельности:
— добыча нефти и нефтяного (попутного) газа;
— производство нефтепродуктов,
— розничная торговля в неспециализированных магазинах;
— розничная торговля напитками в специализированных магазинах;
— розничная торговля табачными изделиями в специализированных магазинах;
— перевозка опасных грузов.
Также под запрет для иностранцев попала работа на пассажирском транспорте:
— перевозка пассажиров внутри города и в пригородном сообщении, на междугородних автобусах, в такси и арендованных автомобилях с водителем.
Действие указа распространяется на всех иностранных работников, находящихся на территории Пермского края на законных основаниях и оформивших патент на осуществление трудовой деятельности.
При этом работодателям необходимо учитывать срок действия патентов, оформленных в Пермском крае, и дату вступления в силу указа. С полным текстом указа можно ознакомиться на официальном сайте губернатора и Правительства Пермского края.