Москвадаги кўптармоқли миграция марказининг Душанбедаги ваколатхонасига уч ойлик фаолияти давомида Тожикистоннинг 1,5 минг нафар фуқароси ишга жойлашиш учун мурожаат қилди, деди Тожикистон меҳнат вазири ўринбосари Шахноза Нодирий журналистлар учун ўтказилган матбуот конференциясида.
Марказ очилган кун (2022 йил 9 ноябрь) дан бошлаб 15 январь ҳолатига кўра, 600 нафарга яқин фуқаро Москва шаҳри ва Москва вилоятига ишга жойлашиш учун йўлланма олган.
Айни пайтда марказ белгиланган ҳудудда 20 нафар корхона ва ташкилот билан иш олиб бормоқда.
Меҳнат вазири ўринбосари ўтган йили Тожикистон фуқароларининг Корея ва Буюк Британияда ҳам ишга жойлаштирилганлигини эслатиб ўтди. Тожикистон бу давлатлар билан виза режимига эга бўлганлиги сабабли,    тожикистонликлар у ерда 6 ой муддатда  мавсумий ишларда ишлайдилар.
“Ўтган йилнинг 8 август куни Меҳнат, миграция, аҳоли бандлиги вазирлиги Жанубий Кореянинг Хампеон провинцияси ўртасида шартнома имзоланган бўлиб, унга кўра 58 нафар мутахассис виза олиб, ишга жойлашди. Бу ерда мигрантлар асосан қишлоқ хўжалиги секторида банд бўлди. Ўтган йили 383 нафар Тожикистон фуқароси Буюк Британияда иш билан таъминланди. Танловни Pro-Fors компаниясининг ўзи амалга оширди”.
Жорий йилнинг январь ойи бошида компания вакиллари Тожикистонга ташриф буюрди, 1,3 мингдан ортиқ киши билан суҳбатлар ўтказилди.
Март ойида уларнинг қанчаси танловдан ўтгани маълум бўлади. Британия компанияси вакиллари апрель ойи бошида яна Тожикистонга етиб келишади ва бу ерда фуқароларни вақтинчалик ишлаш учун Буюк Британияга жўнатишади.
Шуни таъкидлаш керакки, ишга бориш учун тегишли ҳужжатларни тайёрлашга 1,5 ой керак бўлади.
Вазирлик маълумотларига кўра, Тожикистоннинг Хорижда ишга жойлаштириш агентлиги давлат муассасаси томонидан  чет элдаги корхоналарга 2013 нафар фуқаро ишга жойлаштирилди. Жумладан, Россияга 1706 киши, Қозоғистонга 223 киши, Бирлашган Араб Амирликларига 6 киши меҳнат қилиш учун юборилди.

В Представительство Многофункционального миграционного центра Москвы в Душанбе за три месяца деятельности обратились 1,5 тысячи граждан Таджикистана по вопросам трудоустройства, сообщила сегодня в ходе пресс-конференции журналистам замминистра труда Таджикистана Шахноза Нодири.
Эти данные, по ее словам, предоставлены самим центром. Она отметила, что на 15 января со дня открытия центра (9 ноября 2022 года) около 600 граждан получили направления на работу в Москву и Московскую область.
Нодири сообщила, что на данный момент центр работает с 20 работодателями на указанной территории. Между тем, замминистра труда напомнила, что в прошлом году  наши граждане также были трудоустроены в Корею и в Великобританию. Так как с этими странами у Таджикистана визовый режим, поэтому в основном таджикистанцы трудоустраиваются туда на сезонные работы в течение 6 месяцев.
“8 августа прошлого года между министерством труда миграции занятости населения и провинции Хампеон Южной Кореи было подписано соглашение,   в рамках которого 58 специалистов получили визу и трудоустроились. Здесь мигранты в основном работают в аграрном секторе, – сообщила Нодири. – В Великобританию в прошлом году были трудоустроены 383 граждан Таджикистана. Отбор осуществляла сама компания Pro-Fors”.
В начале января этого года представители компан6ии посетили Таджикистан,  были проведены собеседования со свыше 1,3 тыс. человек.
По ее словам, в марте месяцев уже будет известно, сколько из них прошли отбор. Представители британской компании снова прилетят в РТ  к началу апреля, займутся отправкой наших сограждан в эту страну для временной трудовой деятельности.
Стоит отметить, что для подготовки соответствующих документов для выезда на работу потребуется примерно 1,5 месяца.
По данным министерства, в целом, через государственное учреждение агентства по трудоустройству за рубежом Таджикистана, 2013 человек были трудоустроены по заявкам на вакансии от иностранных работодателей. В этом числе в Россию – 1706 человек, Казахстан – 223 человека  и в Объединённые Арабские Эмираты 6 человек.