Россия Давлат Думаси фаррошларга хизмат квартиралари беришни таклиф қилмоқда: бу мигрантларни ишга жалб қилишга, уларнинг ҳаётини осонлаштиришга ёрдам беради, чунки улар турар жой учун ҳам, патент учун ҳам ҳақ тўлайдилар.
Москвада фаррошларнинг етишмаслигини яққол сезилмоқда, уларнинг етишмаслиги 30-50% га баҳоланди.
Бу ҳақда Давлат Думасининг қурилиш ва уй-жой қурилиши қўмитаси раиси ўринбосари Светлана Разворотнева маълум қилди.
У  бошқа масалалар қаторида, фаррошларга хизмат квартираларини беришни таклиф қилди, чунки маошлар  баъзи жойларда аллақачон муносиб даражада – 70 минг рублгача ошган.
Мутахассислар бу миқдорни жуда юқори деб аташади ва кадрлар етишмаслигига сабаб нафақат маош ва оғир яшаш шароитлар эканлигини таъкидламоқда, деб ёзади “Ъ ФМ”.
Меҳнат мигрантлари касаба уюшмаси марказий қўмитаси раҳбари Ренат Каримов ҳақиқатдан ҳам фаррошлар камлигини тасдиқлади.
“Фаррошларнинг иши анча оғир,  у кун давомида тўлиқ ишлаганидан ташқари қўшимча ишлашига ҳам тўғри келади ва унчалик яхши маош олишмайди”, деди у.
Меҳнат мигрантлари касаба уюшмасидаги иш ҳақи амалда юқоридаги  эълон қилинган 70 минг рублдан деярли 2 баравар кам, тахминан 35 минг рубль кўрсатилган.
Шуни унутмаслигимиз керакки, коммунал хизматларнинг иши ҳамма учун ҳам эмас – бу машаққатли меҳнат.
Уй-жой ва коммунал хўжалик бошқаруви компаниялари гильдияси директори Вера Москвинанинг таъкидлашича, бу касбларда кучли йигитлар деярли қолмаган.
“Кўп фаррошлар етказиб бериш хизмати ва такси ишларига ўтишди, чунки уларнинг супур-сидир ишидаги даромадлари бу лавозимларга қараганда анча паст. Ҳатто қурилиш майдончасида ҳам уста 60 минг рубль маош олади”, деди у.
Москвинанинг қўшимча қилишича, фаррошлар асосан 50 ёшдан ошган эркаклардир, бироқ улар учун катта майдонларни тозалаш қийин.
Айни пайтда, Давлат Думаси совет даврида бўлгани каби, фаррошларга ишчи квартираларни беришни таклиф қилмоқда. Мутахассисларнинг айтишича, бу ёрдам беради, чунки мигрантлар уй-жой ва патент учун 6,6 минг рубль сарфлашга мажбур.

В Госдуме предлагают выдавать дворникам рабочие квартиры: это помогло бы привлечь мигрантов, упростило бы им жизнь, ведь те платят и за жилье, и за патент.
В Москве обнаружили нехватку дворников, их дефицит оценили в 30-50%. Об этом заявила зампредседателя Комитета Госдумы по строительству и ЖКХ Светлана Разворотнева.
Она предложила в том числе выдавать дворникам служебные квартиры, поскольку зарплаты и так на приличном уровне – до 70 тыс. руб. Эксперты называют эту сумму завышенной и отмечают, что причина дефицита кадров не только в зарплатах и непростых условиях, пишет “Ъ FM”.
Глава центрального комитета Профсоюза трудящихся-мигрантов Ренат Каримов подтвердил, что дворников стало меньше.
“Работа дворника довольно тяжелая, обременительная, занимает все время – и рабочее, и сверхурочное, – а оплачивается не очень хорошо”, – отметил он. Зарплату в Профсоюзе трудящихся мигрантов указали почти в 2 раза ниже заявленной, около 35 тыс. руб. Нельзя забывать и то, что работа коммунальщиков не каждому по плечу – это тяжелый труд.
Директор Гильдии управляющих компаний ЖКХ Вера Москвина отмечает, что крепких молодых мужчин в профессии практически не осталось.
“Многие дворники ушли в доставку и в такси, так как их уровень дохода значительно ниже, чем на данных позициях. Даже на стройке разнорабочему платят 60 тыс. руб.”, – заметила она.
Москвина добавила, что в дворниках в основном работают мужчины от 50 лет, но им трудно убирать большие территории.
Тем временем в Госдуме предлагают выдавать дворникам рабочие квартиры, как это было во времена СССР. Эксперты говорят, что это помогло бы, поскольку мигранты вынуждены тратиться и на жилье, и на патент в 6,6 тыс. руб.