«Uzbekistan Airports» хоналар нархи тахминан қанча бўлиши тўғрисида маълумот берди.
Тошкент халқаро аэропортида транзит йўловчилар вақтини бемалол ўтказиши ва ҳатто ухлаши мумкин бўлган капсулали меҳмонхоналар пайдо бўлади. Бу ҳақда  матбуот анжуманида маълум қилинди, деб хабар бермоқда Nova24.
«Uzbekistan Airports» раҳбари Раъно Жўраеванинг таъкидлашича, кўплаб йўловчилар кутиш залида ўтирган ҳолда стулларда ухламоқда. Бу рўйхатга хорижлик йўловчилар ҳам киради. Тошкентга энг узоқ парвоз Лондонга амалга оширилади. Шу сабабли йўловчиларга қулайлик яратиш мақсадида капсула хоналари фаолияти йўлга қўйилмоқда.
Шунингдек, яқин келажакда аэропортда кутиш залида тўғридан-тўғри ухлаш мумкин бўлган қулайроқ стуллар сотиб олиш режалаштирилмоқда, март ойига келиб эса хоналари бўлган капсулали меҳмонхона ташкил этиш режалаштирилган. Бошқа вилоятлардан машина ҳайдаб келаётган, умуман ухламаган йўловчилар бор, улар ҳам парвоз олдидан бир-икки соат ухлаш имконига эга бўлади.
Айни пайтда меҳмонхонани бошқарадиган компания аниқланмаган, менежмент жараёни кимга берилиши ҳозирча номаълум. Дастлаб «Uzbekistan Airports» лойиҳа учун тўловни амалга оширади. Капсулали меҳмонхонада парвозни ўтказиб юбормаслик учун шахсий жиҳозлар, кўрпа-тўшак, илгичлар, шиппак, стол, душ, ҳожатхона ва ташқи алоқага эга 27 та хона бўлиши режалаштирилган. Нарх бўйича жаҳон аэропортлари тажрибаси ўрганилади. Улардан бироз пастроқ нарх қўйилади, лекин у сармоя таркибидан келиб чиқиб белгиланади.

В Uzbekistan Airports прокомментировали, сколько может стоить один номер.
В международном аэропорту Ташкента появятся капсульные отели, в которых транзитные пассажиры смогут комфортно скоротать время и даже поспать. Об этом сообщила Рано Джураева во время пресс-конференции, пишет Nova24.
— Я стала обращать внимание, что очень много пассажиров спят прямо в зале ожидания на сидячих креслах. Это и иностранные пассажиры. Из Лондона лететь дальше всего. Это здорово, что у нас появляется такие трансферные пассажиры, но они выyуждены спать таким образом. Именно поэтому мы приняли такое решение, — сказала Джураева.
Она также добавила, что в ближайшее время аэропорт планирует закупить более комфортабельные кресла, в которых можно будет спать прямо в зале ожидания, а к марту уже планируется организовать капсульный отель с номерами.
Есть и наши пассажиры, которые летают из других регионов, некоторые едут за рулем и совсем не спят, а так и у них будет возможность пару часов поспать перед рейсом, — добавила она.
Председатель правления Uzbekistan Airports отметила, что на данный момент тендер с компанией, которая будет управлять отелем еще не разыграли, пока неизвестно, кто это будет. Изначально оплачивать проект намерен Uzbekistan Airports, в дальнейшем будет осуществляться возврат инвестиций.
Планируется, что в капсульном отеле появится 27 номеров с удобствами, кроватями, вешалками, тапочками, столом, душем, туалетом и внешней связью, чтобы не пропустить свой рейс.
По поводу ценовой политики: мы будем смотреть, сколько это стоит в мировых аэропортах, сделаем цену немного ниже, но она будет строиться, исходя из инвестиционной составляющей, — заключила Рано Джураева.