Запорожье вилоятида окоплар қазиган Тожикистон ва Ўзбекистон фуқароларига битта окоп учун ваъда қилинган 800 минг рубль тўланмагани маълум қилинди. Бу ҳақда Baza телеграм канали хабар берди.
Тожикистонлик ишчи – Аминжонга окоп қазишни таклиф қилишган ва у рози бўлган. У 32 киши, жумладан Ўзбекистондан келган ишчилар билан босиб олинган ҳудудларга жўнатилган. Қурувчиларни ташлаб кетилган уйларга жойлаштиришди ва улар иш бошлашди. Окоплар дастлаб тракторлар ёрдамида қазилди, кейин қурувчилар ишга киришишди.
Бир ой ичида Аминжон иккита окоп қазиган, лекин уни ишга таклиф қилган пудратчи – Сергей 595 минг рубль тўлаган. Тожикистон фуқароси кейин пулини олиш талаби билан “иш берувчи”сига қўнғироқ қилган, лекин у рози бўлмаган.
“Баъзи қурувчилар ҳозирча Москвага қайтиб кела олмаяпти. Кимдир кўричак билан оғриган, яна бир ишчи бармоғидан айрилган, аммо уларга тегишли тиббий ёрдам кўрсатилмаган”, — дея хабар берган ишчи.
Москвага қайтиб келгач, Аминжон полицияга ариза ёзган, яна уч нафар тожикистонлик ишчи ҳам шундай қилган. Бироқ тожикистонлик йигитга номаълум рақамлардан қўнғироқ келган, ундан аризасини қайтариб олиш сўралган ва таҳдид қилинган.

Рабочие из Таджикистана и Узбекистана пожаловались в полицию, что им не выплатили деньги за строительство окопов в Запорожской области. За один окоп наниматели обещали заплатить 800 тысяч рублей. Одному из пожаловавшихся теперь угрожают расправой, сообщает Baza.
Таджикистанцу Аминжону предложили хорошо оплачиваемую работу около месяца назад. По словам мужчины, вместе с ним были 32 человека. Строителей привезли на место, поселили в заброшенные дома, и они начали работу. Окопы рыли с помощью трактора, затем строители усиливали их балками.а
Аминжон проработал около месяца, за это время он вырыл два окопа. Когда пришло время платить, нанимавший его Сергей отдал ему лишь 595 тысяч рублей (около $8 тысяч). Рабочий несколько раз звонил Сергею, чтобы тот выполнил изначальные условия, но наниматель отказался.
Даже при таком раскладе таджикистанцу повезло больше, чем некоторым коллегам: по его словам, часть остальных строителей пока не могут вернуться в Москву. У кого-то случился аппендицит, другой рабочий потерял кисть руки, но никакой адекватной медицинской помощи они не получили, — сообщает издание.
Вернувшись в Москву, обманутый рабочий пошёл писать заявление. С такими же заявлениями в полицию обратились ещё трое рабочих из Таджикистана. А после жалобы потерпевшему начали звонить с незнакомых номеров с угрозами.