Россияда йўловчи ташиш соҳасида ишга жойлашиш учун чекловлар жорий этилмоқда. Унга кўра, янги тартиб нафақат Евроосиё иқтисодий иттифоқи мамлакатларидан келган мигрантларга, балки Россия фуқароларига ҳам тегишли.
Энди 1 мартдан бошлаб Россиядаги айрим мигрантларга такси хизматида ишлаш тақиқланади. Бу ҳақда “Известия” хабар берди.
Россияда йўловчи ташиш соҳасида ишга жойлашиш учун чекловлар жорий этилмоқда. Унга кўра, янги тартиб нафақат Евроосиё иқтисодий иттифоқи мамлакатларидан келган мигрантларга балки, Россия фуқароларига ҳам тегишли.
Энди қатор жиноятлар учун судланган шахслар жамоат транспорти ва таксиларни бошқаришга рухсат этилмайди. Ушбу ўзгартиришлар ҳозирда иш олиб бораётган ҳайдовчилар ва бошқа ходимларга ҳам таъсир қилади.
Шундай қилиб, Меҳнат кодексига киритилган янги ўзгартишларга кўра, қуйидагиларни содир этган фуқароларга жамоат транспорти ва таксиларни бошқаришга рухсат этилмайди:
• қотиллик;
• қасддан баданга оғир шикаст етказиш;
• талончилик ёки босқинчилик;
• жинсий дахлсизликка қарши жиноятлар;
• жамоат хавфсизлиги, конституциявий тузум асослари ва давлат хавфсизлиги, тинчлик ва хавфсизлик асосларига қарши ўртача оғирликдаги ёки ундан оғирроқ жиноятлар.
Эндиликда ишга қабул вақтида номзод судланмаганлиги тўғрисидаги маълумотнома ҳам тақдим этиши керак. Ҳаттоки айни вақтда жиноят ишида гумонланувчи бўлганлар ҳам рад жавобини олади.
Ушбу талабга риоя қилмаслик ишдан бўшатишга олиб келади.
Судланганлик ҳолати олиб ташланган ёки ўчирилган тақдирда ишга жойлашиш учун ҳеч қандай тўсиқ бўлмайди. Ўртача оғирликдаги жиноятлар содир этилганда судланганлик 3 йилга, оғир жиноятлар учун эса 8 йилга автоматик равишда ўчирилган ҳисобланади.

Этот запрет будет распространяться как на граждан РФ, так и на трудовых мигрантов. С 1 марта 2023 года в России вводятся ограничения для приема на работу в сферу пассажирских перевозок, сообщают “Известия”.
Под действие закона подпадают граждане РФ и трудовые мигранты из стран ЕАЭС. Теперь лиц с судимостью по ряду преступлений не будут допускать к вождению общественным транспортом и такси. Поправки затронут и уже трудоустроенных водителей и иных сотрудников.
Так, согласно новым поправкам в Трудовой кодекс, на работу в такси не возьмут граждан, осужденных:
• за убийство;
• умышленное причинение тяжкого вреда здоровью;
• грабеж или разбой;
• преступления против половой неприкосновенности;
• преступления средней тяжести или более тяжкие против основ общественной безопасности, основ конституционного строя и безопасности государства, мира и безопасности.
Теперь для устройства соискатель будет предоставлять справку об отсутствии судимости. При этом отказ будет ждать и тех, кто в этот момент будет являться фигурантом уголовного дела.
Кроме того, сотрудников пассажирских перевозок обяжут до 1 сентября 2023-го предоставить справку об отсутствии судимости по месту работы.
Невыполнение этого требования повлечет за собой увольнение. В том случае, если судимость была снята или погашена, препятствий при трудоустройстве не будет.
Судимость автоматически считается погашенной при совершении преступлений средней тяжести за 3 года, а при тяжких – за 8 лет.