Улар Россия саноати эҳтиёжлари учун юқори технологияли товарларни етказиб берган.
АҚШ молия вазирлиги Россиянинг Украинадаги тажовузини қўллаб-қувватлаш учун санкциялар киритилган жисмоний шахслар ва компаниялар рўйхатини кенгайтирди. Санкциялар рўйхати Қирғизистоннинг тўртта компанияси билан тўлдирилди, дея хабар беради агентлик.
Қирғизистонда рўйхатдан ўтган «RM Design and Development», «Прогресс лидер», «ГТМЕ Технологии» ва «Карголайн» компаниялари санкциялар остида қолди. Тўртта юридик шахснинг барчасига Россиянинг Украинага кенг кўламли босқини бошланганидан кейин асос солинган, дейилади АҚШ Молия вазирлиги пресс-релизида.
АҚШ ҳукумати компанияларнинг санкциялар рўйхатида пайдо бўлишини Россияга мудофаа саноати учун юқори технологияли маҳсулотлар етказиб бергани билан изоҳлаган.
20 июл куни Украина ҳукумати Қирғизистон элчиси Идрис Қодирқуловни ташқи ишлар вазирлигига чақириб, «Россия тажовузкор давлатига қарши санкцияларни четлаб ўтиш учун Қирғизистон юрисдикциясидан фойдаланиш тўғрисидаги маълумотлар тўғрисида» тушунтиришлар олди, дея хабар беради мамлакат ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
Қирғизистон давлат хавфсизлик хизмати матбуот хизмати ушбу баёнотларга жавобан «Қирғизистон давлатининг ўзи ҳам, бирон бир давлат тузилмаси ва компаниялари ҳам санкция режимини бузишда иштирок этмаяпти»деб таъкидлаган. Махсус хизмат, шунингдек, санкцияларни бузган хусусий компанияларни аниқлаши ва уларнинг фаолиятини тўхтатиши керак бўлган терговнинг бошланиши ҳақида маълум қилган.
Қирғизистонлик юридик шахслар Россия тажовузини қўллаб-қувватлагани учун АҚШ санкциялар рўйхатига биринчи марта киритилаётгани йўқ. 2023 йил май ойида АҚШ Молия вазирлиги Тўқмоқ шаҳридаги “Tro.Ya” компаниясига Россияга электрон ускуналар ва унинг таркибий қисмларини етказиб бергани учун санкция қўлланган.

Они поставляли наукоемкие товары для нужд российской промышленности.
Министерство финансов США расширило список физических лиц и компаний, против которых введены санкции за поддержку российской агрессии в Украине. Санкционный список пополнили в том числе и четыре компании из Кыргызстана, сообщило ведомство.
Под санкции попали зарегистрированные в Кыргызстане «RM Design and Development», «Прогресс лидер», «ГТМЕ Технологии» и «Карголайн». Все четыре юрлица были созданы уже после начала полномасштабного вторжения России в Украину, отметил в пресс-релизе Минфин США.
Власти США объяснили появление компаний в санкционном списке тем, что они поставляли в Россию наукоемкую продукцию, в том числе и для оборонной промышленности.
Накануне, 20 июля, власти Украины вызвали в МИД посла Кыргызстана Идриса Кадыркулова, чтобы получить объяснения «относительно информации об использовании юрисдикции Кыргызстана для обхода санкций против государства-агрессора России», сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства страны.
Пресс-служба ГКНБ Кыргызстана в ответ на эти заявления отметила, что «ни само кыргызское государство, ни какие-либо государственные структуры и компании не причастны к нарушению [санкционного] режима». В спецслужбе также рассказали о начале расследования, которое должно установить нарушающие санкции частные компании и прекратить их деятельность.
Это не первый случай, когда в санкционный список США попадают юридические лица из Кыргызстана за поддержку российской агрессии. В мае 2023 года Минфин США ввел санкции против ОсОО «Tro.Ya» из города Токмок — по данным американских чиновников, она поставляла в Россию радиоэлектронное оборудование и его компоненты.