Ўн минглаб муҳожирлар оқими АҚШнинг Эл-Пасо шаҳрида йиғилган. Маҳаллий ҳокимият вакиллари бунга дош бера олмаётганлигини маълум қилмоқда.
Ҳар куни бу ерга Венесуэла, Мексика ва бошқа мамлакатлардан 2000 нафар фуқаро келади. Миграция марказлари тўла. Ҳокимият одамларни бошқа шаҳарларга жойлаштиришга мажбур бўлмоқда. Май ойида АҚШда пандемия билан боғлиқ махсус режим тугади. Илгари шу сабаб билан муҳожирларга бошпана берилмаслиги мумкин эди.
Мексика ҳукумати одамларнинг жанубий чегарасидан шимолга қараб ҳаракатланишини осонлаштиришга ҳаракат қилмоқда. Сўнгги кунларда бу ерда Марказий ва Жанубий Америкадан жуда кўп муҳожирлар тўпланган. 8000 дан ортиқ одамни ташиш учун 189 та автобус ва 73 та фургондан фойдаланилган.
Айни пайтда, Мексиканинг шимолий чегарасида, Мексиканинг Сюдад-Хуарес шаҳридан Американинг Эл-Пасо шаҳрига боришга уриниб, Рио-Браво дарёсидан ўтган муҳожирлар ортга қайтарилмоқда.
Америка чегарачилари ҳозир ҳеч кимни ўтказмаяпти. АҚШ томони мигрантларга расмий марказларга мурожаат қилишни тавсия қилмоқда.
“Техас миллий гвардияси бизни ўтказиб юборишни истамаяпти. Дарёнинг нариги томонида қолган юкларимизни олишга ҳам рухсат берилмаяпти. Агар чегарадан ўтсак,  депортация қилинишимиз айтилмоқда”, дейди муҳожирлардан бири.
Охирги ҳафталарда Мексикага жуда кўп сонли муҳожирлар келяпти. Бу АҚШ жанубий чегарасидаги муҳожирлар инқирозини бартараф эта олмаганликда айбланаётган Жо Байден маъмуриятига босим бўлмоқда.

Наплыв мигрантов на границе США и Мексики – в городе Эль-Пасо десятки тысяч человек. Местные власти заявили, что не справляются.
Ежедневно сюда прибывают по 2 000 граждан Венесуэлы, Мексики и других стран. Миграционные центры заполнены. Приходится расселять людей в других городах. В мае в США завершилось действие особого режима, связанного с пандемией. Ранее из-за него мигрантам могли отказать в убежище.
Так правительство Мексики старается облегчить передвижение людей от своей южной границы в сторону северной. В последние дни здесь скопилось слишком много мигрантов из стран Центральной и Южной Америки. Для перевозки более 8000 человек задействовали 189 автобусов и 73 фургона.
Между тем, на северной границе Мексики разворачивают обратно мигрантов, которые пересекают реку Рио-Браво, пытаясь попасть из мексиканского Сьюдад-Хуареса в американский Эль-Пасо.
Американские пограничники теперь никого не пропускаю. Говорят мигрантам идти в официальные центры и подавать заявки там.
«Национальная гвардия Техаса не хочет нас пропустить. Они даже не позволяют взять сумки, которые застряли на том берегу реки. Сказали, если мы перейдём границу, они всех нас депортируют», говорит один из мигрантов.
В последние недели в Мексику прибывает огромное число мигрантов. Это оказывает давление на администрацию Джо Байдена, которого обвиняют в неспособности решить миграционный кризис на южной границе США.