Оила аъзоларингиз орасида Россия фуқароси ёки ВНЖ ҳужжатлари эгаси бўлса, унда улар билан қариндошлигингиз туфайли ҳеч қандай ҳужжатсиз ўзингизга бир йиллик “регистрация” қилишингиз мумкин.
Ушбу ҳуқуқий имконият “Россия Федерациясида чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқий ҳолати тўғрисида” ги 115-сонли Қонуннинг 5-моддасида кўрсатилган.
Қонун бўйича яқин қариндошлар ким?
Россия Федерацияси Оила кодексига кўра, яқин қариндошлар қаторига:
• ота-она
• турмуш ўртоқ
• фарзандлар
• бобо-бувилар киради.
Агар саналган қариндошларингиздан бирортаси Россия фуқароси бўлса ёки ВНЖ ҳужжати бор бўлса улар асосида 1 йиллик регистрация қилишингиз мумкин.
Қариндошлар асосида ҳар мурожаат қилганингизда узоғи бир йилга регистрация расмийлаштира оласиз. Лекин бир йиллик регистрациянгиз тугаса Россиядан чиқмай яна бир йилга регистрация қилдирсангиз бўлади.
То қариндошингиз РФ фуқароси ёки ВНЖси бўлса, сизнинг паспортингиз муддати тугамаса, регистрацияни узайтиришингиз мумкин.
Лекин Россияга биринчи марта келганингизда бармоқ излари ва суратга олиш талаб қилинади. Ушбу талабни Россияга биринчи келган кунингиздан бошлаб 90 кун ичида бажаришингиз керак.

Наличие членов семьи – граждан РФ или иностранных граждан, постоянно проживающих и имеющих место жительства в России является основанием для продления миграционного учёта по месту пребывания на год.
Если у вас есть близкие родственники, которые являются гражданами РФ, то в таком случае временное пребывание можно продлить на год с даты въезда в Россию. Такая правовая возможность указана в п. 10 ст. 5 Закона № 115 «О правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Российской Федерации».
Какие родственники считаются близкими по законодательству?
Согласно Семейному кодексу Российской Федерации, близкими родственниками считаются:
• мать
• отец
• бабушка
• дедушка
• дети
• супруг(а)
Если кто-то из перечисленных ваших родственников являются гражданином РФ или имеет Вид на жительство в РФ, то вы можете встать на миграционный учёт на один год на основании вашего родства с ними.
Этот срок может быть неоднократно увеличен, но не более чем на год для каждого продления. То есть, на основании родственника Вы можете продлить миграционный учёт максимально на один год. По истечении года, можете повторно продлить миграционный учёт так же на один год. Продление возможно пока за вами сохраняется основание и действующий паспорт иностранного гражданина.
Но не забывайте, что при первом въезде в страну за вами остаётся обязанность прохождения процедуры дактилоскопии и фотографирования. Эту процедуру необходимо пройти в течение 90 дней со дня въезда в Россию.