Moskvadagi patent bilan ishlayotgan mehnat muhojirlariga patent puli to‘lanmaganligi haqida sms xabarlar kelishi ko‘paygan.
Sms xabarda muhojirlarga patent bo’yicha to’lov tizimda ko’rinmayotgani, 30 kundan keyin patent bekor bo’lishi, patent bekor bo’lmasligi uchun to‘lovni amalga oshirib, chekni MMS Saxarovoga  olib kelishilari kerakligi yozilgan.
Bunday sms-xabarlar asosan MMS tizimida xatoliklar tufayli kelmoqda. Shuning uchun agar patent pullarini to‘g‘ri to‘lab kelayotgan bo‘lsangiz, xavotir olmaslikka va patentni to‘lashda davom etishga chaqiramiz. Chunki ko‘pincha, patenti borlar ham bunday sms-xabarlardan keyin patent to‘lashni to‘xtatib, “kirdi-chiqdi” qilishga hamda qaytadan patent olishga kirishib ketishmoqda.
“Kirdi-chiqdi” va yangidan patent qilish o‘rniga, quyidagi amallarni bajarishni tavsiya qilamiz:
1. MVDga xat yozib, patentingiz-bo‘yicha to‘lovlaringiz qabul qilingani haqida tasdiq oling. Buni MVD sayti orqali bepul uydan chiqmay qila olasiz.
2. Keyingi patent to‘lovlarini MMSning saytida kvitansiya rasmiylashtirib, shu kvitansiya orqali to‘lang.
Unutmang, to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirib kelayotgan mehnat muhojirlarining patentini bekor qilish noqonuniy sanaladi.

Мигрантам, работающим в Москве по патенту, начали приходить смс-сообщения об отсуствии платежей по патенту.
Немотря на то, что мигрант ежемесячно своеврменно оплачивает патент, ему приходит смс-сообщение следующего содержания: “нет информации об оплате Вашего патента. Ваш патент будет аннулирован через 30 дней. Чтобы патент не был аннулирован оплатите недостающие платежи и приезжайте в ММЦ, чтобы предъявить квитанцию об оплате патента”.
По приезду в ММЦ, сотрудник выдают информацию, что платежи не дошли до системы, и необходимо оформлять новый патент. С точки зрения закона, ошибка системы не является ответственностью мигранта. Поэтому, мы со своей стороны рекомендуем продолжать правильно оплачивать патент и не торопиться оформлять новый.
Зачастую подобные смс вызваны ошибками в системе. Поэтому, мы рекомендуем действовать следующим образом:
1. Напишите письмо в МВД и подтвердите получение платежей за ваш патент. Сделать это можно бесплатно через сайт МВД не выходя из дома.
2. Следущие платежи по патенту оплачивайте по сформированной на сайте ММЦ квитанции на оплату. Квитанция оформляется на сайте ММЦ в пару кликов.