Келаётган дам олиш кунларида ГИБДД томонидан бир қатор яширин текширувлар ўтказилиши режалаштирилган. Улар йирик аҳоли пунктларидан чиқиб кетаётган ҳайдовчиларга қаратилган бўлади. Ушбу чора-тадбирлар шаҳар ташқарисига йўл олган автомобиллар оқимининг кўпайиши туфайли амалга оширилмоқда.
Яширин патруллар одатда йўл ҳаракати полициясининг белгиси бўлмаган оддий автомобилларда амалга оширилади ва бутун жараён видеога ёзиб олинади. Асосий эътибор ҳайдовчилар кўпинча қоидаларни бузадиган, қарама-қарши йўлга чиқиб, юк машиналарини қувиб ўтишга ҳаракат қилиши кўп учрайдиган  шаҳар ташқарисидаги йўлларига қаратилади. Қоидабузарларга
биринчи қоидабузарлик учун 5000 рубл миқдорида жарима ёки 4 ойдан 6 ойгача ҳайдовчилик гувоҳномасидан маҳрум қилиш,
такрорий бузилишда эса “права”дан  бир йилгача маҳрум қилиш жазоси қўлланилади.
Инспекторлар ҳайдовчиларнинг ҳушёрлигини ҳам текширади. Шуни айтиш лозимки, ҳайдовчи спиртли ичимлик истеъмол қилмаган бўлса ҳам, машина бошқарувини маст одамга топширса ҳайдовчилик гувоҳномасидан маҳрум бўлиши мумкин. Бу ҳолатда жазо 30 минг рубл миқдорида жарима ва 1,5 йилдан 2 йилгача бўлган “права”дан маҳрум қилишни ўз ичига олади.

В предстоящие выходные планируется запуск серии скрытых проверок Государственной инспекции безопасности дорожного движения (ГИБДД). Они будут направлены на водителей, покидающих города из крупных населенных пунктов. Эти меры принимаются из-за увеличения потока автомобилей, направляющихся за пределы городов.
Скрытые патрулирования обычно осуществляются на обычных автомобилях без обозначений ДПС, и весь процесс фиксируется на видео. Главным объектом внимания станут загородные дороги, где водители часто нарушают правила, пытаясь обогнать грузовики путем выезда на встречную полосу. Устанавливаются следующие меры наказания:
первое нарушение — штраф в размере 5 000 рублей или лишение прав на срок от 4 до 6 месяцев;
повторное нарушение — лишение прав на год.
Инспекторы также будут проверять водителей на трезвость. На самом деле, водитель может быть лишен прав, даже если не употреблял алкоголь перед поездкой. Это может произойти в случае, если он передал управление автомобилем нетрезвому лицу. Наказание в этом случае предусматривает штраф в размере 30 тысяч рублей и лишение прав на срок от 1,5 до 2 лет, что является серьезным.