Rossiya Ichki ishlar vazirligining Blagoveshensk boshqarmasi xodimlari «Gastarbayter» deb nomlangan profilaktik tadbir o‘tkazdi. Ular qurilish maydonchalari, sanoat zonalari, ishlab chiqarish va omborxonalar, turar-joy massivlari va chet elliklar ko‘p bo‘lgan hududlarni tekshirdi, deb xabar beradi Rossiya Ichki ishlar vazirligi Amur boshqarmasi matbuot xizmati.
Reydlar davomida 54 nafar huquqbuzar ma’muriy javobgarlikka tortildi. Ulardan 21 nafari Rossiya Federatsiyasi Ma’muriy huquqbuzarliklar kodeksining 18.8-moddasi bo‘yicha Rossiya Federatsiyasiga kirish yoki qolish qoidalarini buzganlikda ayblanmoqda. Ulardan biriga Rossiya Federatsiyasi Ma’muriy huquqbuzarliklar kodeksining 18.9-moddasi bo‘yicha tashkilot yoki qabul qiluvchi tomonning mansabdor shaxsi tomonidan hujjatlarni qayta ishlash va migratsiyani ro‘yxatdan o‘tkazish qoidalarini buzganlik ayblovi qo‘yildi. 16 nafari Rossiya Federatsiyasida noqonuniy mehnat faoliyati bilan shug‘ullangan. Yana 16 kishi Rossiya Federatsiyasi Ma’muriy huquqbuzarliklar kodeksining 19.27-moddasi bo‘yicha migratsiya ro‘yxatdan o‘tish paytida ataylab yolg‘on ma’lumot taqdim etganlikda ayblanmoqda.
Sud olti nafar huquqbuzarni Rossiya Federatsiyasidan chiqarib yuborishni buyurdi. Chet el fuqarolarini soxta ro‘yxatdan o‘tkazishning beshta holati aniqlandi; ushbu holatlarning barchasi bo‘yicha tergovgacha tekshiruvlar olib borilmoqda.
Tadbir Migratsiya departamenti, Jinoyat qidiruvi va boshqa bo‘limlar xodimlari tomonidan Milliy gvardiya boshqarmasi vakillari ko‘magida o‘tkazildi.

Сотрудники Управления МВД России «Благовещенское» провели оперативно-профилактическое мероприятие «Гастарбайтер». Они проверили объекты строительства, промышленные зоны, производственно-складские помещения, жилой сектор и места компактного проживания иностранцев, сообщили в пресс-службе амурского Управления МВД России.
В ходе рейдов к административной ответственности привлекли 54 правонарушителя. Из них 21 – за нарушение правил въезда в РФ либо режима пребывания, или проживания по статье 18.8 КоАП РФ, один привлечен за нарушение должностным лицом организации или принимающей стороной правил оформления документов и миграционного учета по статье 18.9 КоАП РФ, 16 человек – за незаконное осуществление иностранным гражданином трудовой деятельности на территории РФ по статье 18.10 КоАП РФ и еще 16 – за представление заведомо ложных сведений при осуществлении миграционного учета по статье 19.27 КоАП РФ.
Шестерых правонарушителей суд постановил выдворить за пределы Российской Федерации. Также выявили пять случаев фиктивной постановки на учет иностранных граждан — по всем фактам проводят доследственные проверки.
Мероприятие проводили сотрудники отдела по вопросам миграции, уголовного розыска и других подразделений. Силовую поддержку полицейским оказывали представители Управления Росгвардии.