Aprel oyida Davlat Dumasi deputatlari turli sohalarda yangi cheklovlarni joriy etuvchi bir qator qonun loyihalarini ko‘rib chiqishni rejalashtirmoqda.
Asosiy tashabbuslardan biri xorijiy fuqarolar uchun qoidalarni kuchaytirish bo‘ladi. Xususan, sudlanganlik tarixi bo‘lgan shaxslarga fuqarolik, vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnoma (RVP) va doimiy yashash uchun ruxsatnoma (VNJ) berishdan bosh tortish taklif qilinmoqda. Hozirda bunday choralar asosan og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar uchun sudlanganlarga nisbatan qo‘llanilsa-da, cheklovlar oxir-oqibat sudlanganlik tarixi bo‘lgan barcha chet elliklarga ham qo‘llanilishi mumkin. Shuningdek, hujjatlarni topshirishda sudlanmaganlik to‘g‘risidagi ma’lumotnoma taqdim etilishi taklif qilinmoqda.
Alohida tuzatishlar to‘plami noqonuniy kreditlashga qarshi kurashga tegishli. Qonun loyihasida 3 million rubldan ortiq miqdordagi yirik kreditlarni noqonuniy berish uchun jinoiy javobgarlikni joriy etish taklif qilinmoqda. Ilgari bunday qoidabuzarliklar uchun jazo ko‘pincha ma’muriy choralar bilan cheklangan edi.
Bundan tashqari, noqonuniy mayning uchun jarimalarni oshirish taklif qilinmoqda. Agar tuzatishlar qabul qilinsa, takroriy qoidabuzarliklar uchun jismoniy shaxslar uchun 100 000 rubldan, yuridik shaxslar uchun 10 million rublgacha jarima solinishi mumkin.
Yana bir tashabbus ta’lim muassasalari hududida chekish qoidalarini kuchaytirish bilan bog‘liq. Deputatlar maktab va bolalar bog‘chalarida chekish uchun jarimalarni 2000–3000 rublgacha oshirishni taklif qilmoqda.
Aprel oyida bir qator boshqa qonun loyihalari, jumladan, xorijiy banklar faoliyatini tartibga soluvchi qonun loyihalari va ayrim ijtimoiy tashabbuslar ko‘rib chiqilishi rejalashtirilgan. Ushbu hujjatlarning ba’zilarini ko‘rib chiqish keyinga qoldirilishi mumkin.

В апреле депутаты Государственной думы планируют рассмотреть ряд законопроектов, предусматривающих введение новых ограничений в различных сферах.
Одной из ключевых инициатив станет ужесточение правил для иностранных граждан. В частности, предлагается отказывать в выдаче гражданства, разрешения на временное проживание (РВП) и вида на жительство (ВНЖ) лицам, имеющим судимость. Если сейчас такие меры применяются в основном к осуждённым за тяжкие и особо тяжкие преступления, то в дальнейшем ограничения могут распространиться на всех иностранцев с судимостью. Также предполагается обязательное предоставление справки об отсутствии судимости при подаче документов.
Отдельный пакет поправок касается борьбы с нелегальным кредитованием. Законопроект предусматривает введение уголовной ответственности за незаконную выдачу займов в крупном размере, превышающем 3 миллиона рублей. Ранее подобные нарушения зачастую ограничивались административными мерами.
Кроме того, предлагается усилить ответственность за незаконный майнинг цифровой валюты. В случае принятия поправок штрафы могут составить от 100 тысяч рублей для физических лиц и достигать 10 миллионов рублей для юридических лиц при повторных нарушениях.
Ещё одна инициатива связана с ужесточением правил курения на территории образовательных учреждений. Депутаты предлагают увеличить штрафы за курение в школах и детских садах до 2–3 тысяч рублей.
Также в апреле планируется рассмотреть ряд других законопроектов, в том числе касающихся регулирования деятельности иностранных банков и отдельных социальных инициатив. Рассмотрение части документов может быть перенесено на более поздний срок.