2026-yil 21-yanvardan boshlab Qo‘shma Shtatlar Rossiya, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Eron, Afg‘oniston, Braziliya, Nigeriya, Somali va boshqa mamlakatlar kabi 75 ta mamlakat fuqarolariga immigrasion vizalar berishni to‘xtatadi. Bu haqda Amerika ommaviy axborot vositalari e’lon qilgan AQSH Davlat departamentining ichki hujjatida aytilgan.
Bu immigrasion vizalar, ya’ni sayohat, doimiy yashash va grin-kartalar uchun vizalar berilishini taqiqlashni anglatadi. Ushbu cheklov AQSH hukumati xorijiy fuqarolar uchun tekshirish tizimini qayta ko‘rib chiqmaguncha, muddatsiz amal qiladi.
Konsullik xodimlariga hukumatning fikricha, «davlatga yuk» bo‘lishi mumkin bo‘lganlarga, ya’ni kelajakda AQSH hukumatidan ijtimoiy nafaqalar, hukumat tomonidan moliyalashtiriladigan tibbiy yoki boshqa yordam olishi mumkin bo‘lganlarga vizalarni rad etish ko‘rsatmasi berildi.
Endilikda tekshiruvda quyidagilar hisobga olinadi:
– shaxsning yoshi,
– sog‘lig‘i,
– ingliz tilini bilishi,
– moliyaviy ahvoli,
– ish bilan ta’minlanish yoki daromad manbalari,
– kelajakda tibbiy yoki ijtimoiy yordam xarajatlari,
– shaxs ilgari nafaqa olganmi yoki yo‘qmi.
AQSH rasmiylari ushbu choradan maqsad amerikalik soliq to‘lovchilar hisobidan yashashi mumkin bo‘lgan odamlarning kirishiga yo‘l qo‘ymaslik ekanligini aniq ta’kidlamoqda.
Davlat departamenti vakili Tommi Piggottning ta’kidlashicha, AQSH o‘zining qonuniy vakolatlaridan foydalanib, mamlakatga moliyaviy yuk bo‘lishi mumkin bo‘lgan potensial migrantlarni tekshirmoqda.
Qoidalar kuchayishiga AQSHda, jumladan, Minnesota shtatida ijtimoiy ta’minot firibgarligining yirik holatlari sabab bo‘ldi, bu yerda hukumat nafaqalari bilan bog‘liq keng ko‘lamli firibgarlik tekshirilmoqda. Rasmiylarning ta’kidlashicha, ishtirok etgan shaxslarning aksariyati migratsiya darajasi yuqori bo‘lgan mamlakatlardan bo‘lgan.
«Jamiyat uchun yuk» qoidasi AQSH qonunchiligida ko‘p yillardan beri mavjud bo‘lsa-da, Donald Tramp ma’muriyati 2019-yilda bo‘lgani kabi yana bir bor bu qoidani qo‘llanilishini kengaytirmoqda. O‘shanda mezonlar kuchaytirilgan, keyin Bayden davrida qisman olib tashlangan, ammo endi ular yanada cheklangan shaklda qayta tiklandi.
21-yanvardan boshlab ushbu mamlakatlar fuqarolari uchun vizalar Davlat departamentining alohida qarori qabul qilinmaguncha to‘xtatiladi. Istisnolar mumkin, ammo ular kamdan-kam hollarda, faqat hukumat yordamidan foydalanmasliklarini isbotlay oladiganlar uchun bo‘ladi.
Bu shuni anglatadiki, ushbu mamlakatlar fuqarolari yaqin orada AQSHga immigrasion viza olishda katta qiyinchiliklarga duch kelishadi.

С 21 января 2026 года США приостанавливают выдачу иммиграционных виз гражданам 75 стран, включая Россию, Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Иран, Афганистан, Бразилию, Нигерию, Сомали и другие государства. Об этом говорится во внутреннем документе Государственного департамента США, который стал известен американским СМИ.
Речь идёт о запрете на выдачу иммиграционных виз, то есть виз для переезда, получения вида на жительство и грин-карты. Ограничение вводится на неопределённый срок — пока власти США не пересмотрят систему проверки иностранцев.
Консульским работникам приказано отказывать в визах тем людям, которые, по мнению властей, могут стать «обузой для государства» — то есть тем, кто может в будущем получать социальные пособия, медицинскую помощь за счёт бюджета или другую поддержку от американских властей.
При проверке теперь будут учитывать:
— возраст человека,
— состояние здоровья,
— знание английского языка,
— финансовое положение,
— наличие работы или источников дохода,
— возможные будущие расходы на лечение или социальную помощь,
— получал ли человек пособия ранее.
Власти США прямо заявляют, что цель этой меры — не допустить въезд людей, которые могут жить за счёт американских налогоплательщиков.
Официальный представитель Госдепартамента Томми Пигготт заявил, что США используют свои законные полномочия, чтобы отсекать потенциальных мигрантов, которые могут стать финансовым бременем для страны.
Причиной ужесточения правил стали крупные случаи мошенничества с социальными программами в США, в том числе в штате Миннесота, где расследуется масштабная афера, связанная с получением государственных пособий. Власти утверждают, что среди фигурантов было много выходцев из стран с высоким уровнем миграции.
Хотя правило «обузы для общества» существует в американском законодательстве уже много лет, администрация Дональда Трампа снова расширяет его применение, как это уже делалось в 2019 году. Тогда критерии были ужесточены, затем частично отменены при Байдене, но теперь снова возвращены в более жёстком виде.
С 21 января визы для граждан этих стран будут приостановлены до отдельного решения Госдепартамента. Исключения возможны, но они будут редкими и только для тех, кто сможет доказать, что не будет зависеть от помощи государства.
Это означает, что гражданам этих стран в ближайшее время будет крайне сложно получить иммиграционную визу в США.