2026-yil 19-fevralda AQSh Davlat departamenti Oʻzbekistondagi ayrim shaxslarga nisbatan viza cheklovlarini eʼlon qildi. AQSh maʼlumotlariga koʻra, bu shaxslar AQShga noqonuniy immigratsiyani tashkil etishga yordam bergan.
Cheklovlar vizalarni rasmiylashtirish bilan shugʻullanadigan ikkita oʻzbek kompaniyasining rahbarlari va top-menejerlariga tegishli. AQSh maʼlumotlariga koʻra, ushbu kompaniyalar AQShga noqonuniy kirishni istagan chet elliklarga sayyohlik xizmatlarini koʻrsatgan.
Ushbu choralar AQSh Immigratsiya toʻgʻrisidagi qonuni asosida amalga oshirildi. Ushbu qonun AQSh xavfsizligi yoki manfaatlariga taʼsir qilishi mumkin boʻlgan shaxslarning mamlakatga kirishini taqiqlashga imkon beradi.
Tergov shuni koʻrsatdiki, Oʻzbekistonda faoliyat yuritayotgan shaxslar Markaziy Amerika mamlakatlari orqali chet elliklarni, jumladan, voyaga yetmaganlarni tashishni tashkil qilgan. Keyinchalik ularning koʻplari AQSh chegarasini noqonuniy ravishda kesib oʻtishga urinayotganda hibsga olingan.
Bayonotda Qoʻshma Shtatlar oʻzining immigratsiya qoidalarini buzishga yoki milliy xavfsizlikka tahdid solishga urinishlarga toqat qilmasligi aytilgan. Amerika rasmiylari noqonuniy immigratsiyadan foyda koʻrayotganlarning faoliyatini to‘xtatish va bunday sxemalarga qarshi kurashishi bildirildi.
Qoʻshma Shtatlar shuningdek, Oʻzbekiston hukumatiga AQShga noqonuniy immigratsiyani osonlashtiradigan jinoiy guruhlarga qarshi kurashdagi hamkorligi uchun minnatdorchilik bildirdi.

19 февраля 2026 года Госдепартамент США объявил о визовых ограничениях в отношении отдельных лиц в Узбекистане. Речь идёт о людях, которые, по данным американской стороны, помогали организовывать нелегальную иммиграцию в США.
Ограничения коснулись руководителей и топ-менеджеров двух узбекских компаний, которые занимаются оформлением виз. По информации США, эти компании оказывали туристические услуги в основном тем иностранцам, которые собирались нелегально попасть в Америку.
Меры введены на основании закона об иммиграции США. Этот закон позволяет запрещать въезд в страну тем, чьи действия могут повлиять на безопасность или интересы США.
По результатам расследования выяснилось, что в Узбекистане действовали люди, которые организовывали перевозку иностранцев, в том числе несовершеннолетних, через страны Центральной Америки. Многие из них позже были задержаны при попытке незаконно пересечь границу США.
В заявлении говорится, что США не будут допускать попыток нарушать их иммиграционные правила и угрожать национальной безопасности. Американские власти намерены пресекать деятельность тех, кто зарабатывает на нелегальной миграции, и бороться с такими схемами.
Также Соединённые Штаты поблагодарили правительство Узбекистана за сотрудничество в борьбе с преступными группами, которые помогают организовывать незаконную иммиграцию в США.
В документе не приводятся названия упомянутых компаний, а также имена граждан Узбекистана, в отношении которых введены ограничения.